Jaapani meedia teatel kahtlustab politsei Ehime prefektuuris asuva Matsuyama ülikooli farmaatsiaõppejõudu ebaseaduslikus ecstasy valmistamises.
Jaapani «Breaking Bad»? Farmaatsiaõppejõud pani üliõpilased ecstasy't valmistama
Politsei arreteeris 61-aastase Tatsunori Iwamura, kes ülekuulamisel selgitas, et ta lasi üliõpilastel metüleendioksümetamfetamiini ehk MDMAd valmistada õppimise eesmärgil.
Matsuyama ülikooli teatel lasi Iwamura MDMAd (ecstasy't) valmistada 2011–2013 ühel doktorandil ja kahel magistriõppes olnud üliõpilasel, kuid tal ei olnud selle narkootilise aine valmistamiseks luba.
Iwamura lasi seda ainet 2016 ja 2017 valmistada veel kolmel üliõpilasel. Õppejõud kinnitas, et ta konfiskeeris pärast aine valmimist ja uurimist selle ning mitte keegi üliõpilastest enda tehtud ecstasy't ei tarbinud.
Politsei otsis Iwamura kodu, töökabineti ja labori läbi, kuid ecstasy't ei leitud, küll aga jälgi teistest narkootikumidest.
Matsuyama ülikooli president Tatsuya Mizogami vabandas avalikult, kuna narkootikumide ebaseaduslik tootmine on ülikooli mainet kahjustanud ning üliõpilastele ja nende vanematele probleeme tekitanud.
Ülikooli juhi kinnitusel astusid nad samme, et tulevikus sellist õppemeetodit ei kasutataks. Farmaatsiaõppejõudu Iwamurat ja doktoranti karistatakse distsiplinaarkaristusega.
Samas võidakse Iwamura ka kohtu alla anda, sest ta rikkus Jaapani narkootiliste ainete seadust, kuna valmistas ecstasy't ilma loata. Iwamura teatel oli tal õppetöö eesmärgil narkootiliste ainete valmistamise luba, kuid ta ei pannud tähele, et see oli aegunud.
Jaapani meedia võrdles Iwamura juhtumit USA seriaaliga «Breaking Bad» («Halvale teele»), milles keskkoolis keemiaõpetajana töötaval Walter White’il diagnoositakse kopsuvähk.
Majanduslikes raskustes olev White hakkab koos oma õpilase Jesse Pinkmaniga tootma ja turustama metamfetamiini, et pärast ta surma oleks perel piisavalt raha.
«Halvale teele» oli USA kanalil AMC esmaeetris 2008–2013.
Walter White’i kehastanud Bryan Cranston oli 2010 ja 2011 Kuldgloobuse nominent draamasarja meespeaosatäitja kategoorias.
Metüleendioksümetamfetamiin ehk MDMA (3,4-metüleen-dioksü-N-metüülamfetamiin) on amfetamiini derivaat ja psühhoaktiivne aine, millel on stimulandi ja nõrga psühhedeelikumi omadused ja empaatiatunnet soodustav mõju.
Suukaudselt võetud MDMA toime algab 20–60 minutit pärast sissevõtmist ja kestab 3–5 tundi, järelmõju kuni 24 tundi ja pohmelus kuni 72 tundi.
MDMA võib tekitada eufooriat ja lähedustunnet teiste inimestega, suurenenud soovi teiste inimestega suhelda, neid puudutada ja kallistada. MDMA tõstab energiataset, vähendab väsimustunnet, und ja söögiisu, võib vähendada ärevust ja anda kerge psühhedeelse efekti.