Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

Kartmatu preester-tuletõrjuja päästis mitu Notre-Dame’i hindamatut aaret

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Copy
Notre-Dame'i üks kuulsamaid aardeid on Jeesuse okaskroon
Notre-Dame'i üks kuulsamaid aardeid on Jeesuse okaskroon Foto: Remy de la Mauviniere / AP/Scanpix

Kui Notre-Dame’is (Jumalaema kirik) lahvatas 15. aprilli õhtul tulekahju, oli seda kustutamas ka Pariisi tuletõrjujate kaplan Jean-Marc Fournier, kes päästis mitu tähtsat religioosset aaret tuleroaks langemisest.

Prantsuse meedia teatel tõi preester-tuletõrjuja põlengust teiste esemete seas välja Jeesuse okaskrooni ja monstrantsi, mis on väärismetallist liturgiariist õnnistatud armulaualeiva hoidmiseks. 

Kaastuletõrjujate sõnul on isa Fournier kangelane, sest ta käitus kartmatult, aidates tulest päästa objektid, mis on ajaloolised ja hindamatud.

Osa Notre-Dame'ist päästetud aardeid Pariisi raekojas
Osa Notre-Dame'ist päästetud aardeid Pariisi raekojas Foto: Benoit Tessier / Reuters/SCANPIX

«Ta ei kartnud, et põlevast katusest ja laest võiks talle midagi peale langeda. Ta sisenes kirikusse teades, kus need asjad on ja tõi need sealt välja. Ta tegeleb iga päev elu ja surmaga, olles ise ohuolukorras eeskujuks,» sõnasid kaastuletõrjujad.

Notre-Dame'i katedraalist päästetud esemed Pariisi raekojas
Notre-Dame'i katedraalist päästetud esemed Pariisi raekojas Foto: THOMAS SAMSON / AFP/Scanpix

Isa Fournier on ka varem vaprust üles näidanud. Näiteks 13. novembril  2015, kui Pariisi Bataclani kontserdimajas tapsid terroristid 89 inimest.

Ta sisenes hoonesse siis, kui terroristid veel seal olid ja ta asus kaitsma noori, kes olid enne rünnakut kuulanud USA bändi Eagles of Death Metal kontserti.

«Andsin neile kollektiivse õnnistuse ja lohutasin neid,» sõnas preester hiljem.

Praegu 50. eluaastates Fournier alustas oma karjääri katoliku preestrina Saksamaal, kolides hiljem tagasi Prantsusmaale.

Ta liitus Prantsuse armeega 2004, olles seitse aastat maailma erinevates paikades prantsuse väeosade kaplan. Afganistanis jäi ta varitsuses ellu, kuid kümme ta kaaslast hukkusid.  

Hiljem liitus ta Pariisi tuletõrjega, õppides tuletõrjujaks, kuid olles samas ka kaplan.

Prantsuse meedia andmetel jõudis isa Fournier poolt 15. aprillil päästetud Jeesuse okaskroon Prantsusmaale 13. sajandil ja selle ostis 1238 Prantsuse kuningas Louis IX.

Notre-Dame'i üks kuulsamaid aardeid on Jeesuse okaskroon
Notre-Dame'i üks kuulsamaid aardeid on Jeesuse okaskroon Foto: Remy de la Mauviniere / AP/Scanpix

14. sajandil pandi see Notre-Dame’i, kus seda peetakse üheks tähtsamaks reliikviaks.

Ekspertide hinnangul hävines nüüdses tulekahjus mitmeid ajalooliselt ja kiriklikult tähtsaid aardeid, kuid osa siiski jõuti päästa.

Tuletõrjujad 16. aprillil pärast põlengu kustutamist Notre-Dame'i katedraali juures
Tuletõrjujad 16. aprillil pärast põlengu kustutamist Notre-Dame'i katedraali juures Foto: Benoit Tessier / Reuters/SCANPIX

Prantsuse president Emmanuel Macron lubas, et kirik ehitatakse taas üles. Asjatundjate hinnangul võib selleks kuluda 185 – 200 miljonit eurot.

Tagasi üles