Video: Pompei kiirsöögikoht meelitas kliente poolalasti nümfidega

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pompei üks freskodest. Pilt on illustreeriv
Pompei üks freskodest. Pilt on illustreeriv Foto: akg-images / Robert O'Dea /Scanpix

Itaalia arheoloogid jätkavad 79. aastal Vesuuvi vulkaanipurske tõttu tuhakihi all mattunud Pompei väljakaevamist, leides nüüd juba mitmenda 2000-aastase kiirsöögikoha.

Ladina keeles kandsid sellised söögikohad nime thermpoplium ning neis pakuti jooke ja kiirtoitu, mida sai süüa kas kohapeal või kaasa võtta, teatab livescience.com.

Pompei thermopolium
Pompei thermopolium Foto: akg / Bildarchiv Steffens /Scanpix

Arheoloogide teatel on Pompeis varem leitud umbes 80 kiirtoidukohta, kuid nüüd leitu on eriline seintel olevate freskode poolest.

«Kiirtoit ei pärine meie ajast, juba roomlased oskasid sellist toitu valmistada. Nii nagu tänapäeva kiirtoidukohad end reklaamivad, tegid seda ka Vana-Rooma omad. Nüüd leitud Pompei kiirtoidukoht meelitas kliente seksksikate, poolalasti merenümfe kujutavate piltidega. Roomlased pidasid selliseid pilte seksikateks ja arvatavalt oli sellel toidukohal palju meeskliente,» selgitas Pompei arheoloogiapargi juht Alfonsina Russo.

Lisaks olid sel kiirtoidukohal oma märgistusega savinõud, mis oli samuti reklaam.

Nüüd leitud thermopolium asub Pompei kahe tänava, Vicolo delle Nozze d'Argento ja Vicolo dei Balconi ristumiskohal. Tegemist on paigaga, mida hakati uurima ja välja kaevama paar aastat tagasi.

Söögikoha freskodel on näha merenümfe ehk nereiide mitmetes asendites. Üks leitud freskodest oli arvatavalt selle söögikoha logo. Sellel on kalasabaga hobusel ratsutav merenümf koos harfiga. 

Leidude hulgas on veel pilt, millel on kujutatud söögikoha teenindajat töötamas, olles nagu «foto» Pompei igapäevaelust.

Kiirsöögikoha laoruumis olid säilinud kümned amforad, milles kunagi oli vein ja oliivõli. Selliseid amforaid on ka selle kiirsöögikoha ühel freskol.

Pompeis leitud amforad
Pompeis leitud amforad Foto: akg / Bildarchiv Steffens/Scanpix

«Nüüd leitu viib mõtted tagasi 79. aasta vulkaanipurske aega. Millised olid selles söögikohas olnute viimased tegevused ja kas keegi neist võis pääseda eluga? Sellele me ei oska veel vastata, kuid edaspidised leiud võivad siiski mingi pildi anda,» sõnas Russo.

Vesuuvi vulkaanipurske tagajärjel hukkus umbes 2000 inimest. Pompei ülejäänud elanikud, keda oli 15 000 – 20 000 asusid elama teistesse linnadesse, kaasa arvatud Napolisse ja Cumaesse.

Tagasi üles