Neil Armstrongi väidetav Kuu sõnum oli aastaid mõistatus

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Neil Armstrong 1969. aasta NASA fotol
Neil Armstrong 1969. aasta NASA fotol Foto: Personalities / ©2003 Credit:Topham Picturepoint/Scanpix

Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri NASA Apollo 11 missioon oli esimene, mille astronaudid astusid Kuule.

Kuumoodulist astus 21. juulil 1969 esimesena välja missiooni juht Neil Armstrong, kes ütles ajaloolised sõnad: «That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind» (See on üks väike samm inimesele, kuid tohutu hüpe inimkonna jaoks), teatab iltalehti.fi.

Neil Armstrong 20. juulil 1969 esimese inimesena Kuu pinnal. Foto tegi kuumooduli piloot Buzz Aldrin
Neil Armstrong 20. juulil 1969 esimese inimesena Kuu pinnal. Foto tegi kuumooduli piloot Buzz Aldrin Foto: akg-images /Scanpix

Umbes 15 minuti hiljem astus Kuule kuumooduli piloot  Buzz Aldrin. Meeskonda kuulus ka Apollo 11 juhtimismooduli piloot Michael Collins, kes Kuule ei läinud.

Apollo 11 meeskond vasakult: Neil Armstrong, Michael Collins ja Buzz Aldrin
Apollo 11 meeskond vasakult: Neil Armstrong, Michael Collins ja Buzz Aldrin Foto: akg-images /Scanpix

Armstrong ja Aldrin olid Kuu pinnal 2 tundi ja 31 minutit.

Buzz Aldrin astumas 20. juulil 1969 kuumoodulist Kuu pinnale
Buzz Aldrin astumas 20. juulil 1969 kuumoodulist Kuu pinnale Foto: NASA / NYT/Scanpix

Kinnitamata andmetel ütles Armstrong enne kuumodulisse tagasi minemist mõistatusliku lause: «Good Luck, Mr. Gorsky» (Õnn kaasa, härra Gorsky).

NASA lennujuhtimiskeskuses väidetavalt kuuldi seda ja seal ei saadud aru, mida Armstrong sellega öelda tahtis, kuid arvati, et see oli suunatud mõnele Nõukogude Liidu kosmonaudile.

NASA esindajad uurisid, kas Nõukogude Liidus on mõnda Gorsky nimelist kosmonauti, kuid nad ei leidnud.

Kuul käimisele järgnevatel aastatel küsisid paljud inimesed Armstrongilt, mida ta mõtles lausega «Good Luck, Mr. Gorsky».

Armstrongi saladus lahenes 1995, kui Armstrong pidas 5. juulil loengu Floridas Tampa Bays ja seal küsiti taas temalt härra Gorsky kohta.

Armstrong otsustas selle saladuse lõpuks paljastada.

Ilmnes, et kui Armstrong oli teismeline ja ta oli koos vennaga oma koduaias palli mängimas, lendas nende pall naaberaeda.

Armstrongide pere elas Ohio osariigis Wapakonetas, kus nende naabriteks olid härra ja proua Gorsky.

Kui väike Neil Armstrong oli naabrite aiast palli ära toomas, kuulis ta, kuidas proua Gorsky oma mehele hüüdis: «Suuseksi? Sa tahad suuseksi! Saad suuseksi siis, kui naabrite poeg on astunud Kuule».

Lugu Armstrongi poolt Kuul väidetavalt öeldu lause «Good luck, Mr. Gorsky!» kohta on internetis levinud aastaid. See lugu võitis aastaid tagasi USA ajakirjanduse jutuvõistluse.

Kosmoseajaloo entusiastid on uurinud NASA arhiivimaterjale, mille seas on ka astronautide ja lennujuhtimiskeskuse vahelise suhtluse helifailid.

Nad uurisid ka 1969. aastal Kuu pinnal öeldut ja nende sõnul ei öelnud Armstrong enne kuumoodulisse sisenemist mitte midagi, vaatas vaid korraks tagasi.

Neil Armstrong 2005 poseerimas Hispaanias prints Felipe muuseumis oma nooreea pildi juures
Neil Armstrong 2005 poseerimas Hispaanias prints Felipe muuseumis oma nooreea pildi juures Foto: JOSE JORDAN / AFP/Scanpix

Armstrong sõnas 2000. aastate alguses, et ta kuulis tema kohta aastaid levinud loo kohta 1970. aastatel koomik Buddy Hacketilt. Ta tunnistas, et aastaid tagasi ta tõesti ütles oma vennale midagi härra Gorsky kohta, kuid mis see täpselt oli, ta ei mäleta. 

Esimese inimesena Kuule astunud Neil Armstrong suri 25. augustil 2012 Ohios Cincinnatis olles 82-aastane.

Tagasi üles