Brüsseli kuulsa pissiva poisi 400-aastane saladus paljastus

Inna-Katrin Hein
Copy
Brüsseli Manneken Pis
Brüsseli Manneken Pis Foto: Caro / Rupert Oberhaeuser /Scanpix

Belgias Brüsselis asuval kuulsal kujul Manneken Pis (Pissiv poiss) oli 400 aastat saladus, mis nüüd juhuslikult avastati.

Ilmnes, et see 61-sentimeetrine kuju raiskas päeva 2500 liitrit joogivett, millest piisab kümnele majapidamisele, teatab theguardian.com.

Brüsseli linnavõimude käsul toimus hiljuti selle kuju veesüsteemi renoveerimine ja siis ilmnes, kui palju vett see igapäevaselt kulutab.

Brüsseli Manneken Pis
Brüsseli Manneken Pis Foto: Caro / Rupert Oberhaeuser /Scanpix

Kuju eest vastutava tehniku Regis Callensi sõnul ei teadnud varem keegi, et kuju siristab joogivett, mis läheb raisku.

«Arvasime, et tegemist on vee taaskasutussüsteemiga ja midagi ei raisata. Tegime süsteemi ümber, et seal olevat vett saaks taaskasutada, mitte ei pea võtma kogu aeg puhast kraanivett,» selgitas ekspert.

Brüsseli linnanõukogu liige Benoît Hellings kommenteeris, et 400 aastat hiljem ei pissi see kuju enamjoogivett ning ta kutsus ka brüssellasi üles olema vee tarbimisel kokkuhoidlikud.

Brüsseli Manneken Pis
Brüsseli Manneken Pis Foto: Caro / Dittrich /Scanpix

Brüsseli vaatamisväärsuse, Manneken Pis’i algne kuju püstitati 1619 ja nüüd nähtav prokskuju on koopia, mis pärineb 19. sajandist. Esialge kuju on Brüsseli linnamuuseumis.

Selle kuju tegi linna tellimusel barokkskulptor Jérôme Duquesnoy.

Tänapäeval tuntakse Manneken Pis’i ka sellest, et vahel on tal riided seljas. Selle kuju garderoobis on üle 1000 rõivakomplekti.

Brüsseli Manneken Pis kosmoseskafandris
Brüsseli Manneken Pis kosmoseskafandris Foto: Olga Parfenova / RIA Novosti/Scanpix
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles