Heidy Tamme: tänapäeva digitehnika kaotab laulja hääle isikupära (1)

Raadio Elmar
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Laulja Heidy Tamme annab 16. juunil soolokontserdi Elva lähedal Pärnaõie talus
Laulja Heidy Tamme annab 16. juunil soolokontserdi Elva lähedal Pärnaõie talus Foto: Eduards Glotovs / Erakogu

Laulja Heidy Tamme osales hiljuti Jaak Joala duettide kogumiku «Ma joobun õnnest» plaadiesitlusel. Uuel helikandjal on välja toodud muusikat, mida laulsid ka Tamme ja Joala ühiselt. Tamme meenutas raadiole Elmar, milline oli Joala lavapartnerina.

Hariduselt dirigent ja muusikapedagoog Heidy Tamme on oma pika karjääri jooksul andnud lauljana panuse nii Eesti Filharmoonias, ansamblis Laine kui ka ETV laulusaates «Horoskoop». Ta on osalenud paljudes muusikalistes projektides, seejuures laulnud koos mitmete tuntud Eesti lavapartneritega. Muuhulgas on ta oma lauluoskuseid edasi õpetanud Helsingi pop- ja džässikonservatooriumis. Tamme on tänaseks artistina laval olnud ligikaudu viiskümmend viis aastat.

Tamme rääkis Jaak Joala plaadiesitlusel, et Joalaga tal ühist projekti ega bändi ei olnud, ometigi õnnestus neil koos musitseerida nii laval kui ka raadiolindistuste tarbeks. «Laulsime Jaaguga Tallinna varietees, mis asus toona Toompuisteel. Lisaks esinesime ühiselt kolhoosi ja sovhoosi perekondlikel muusikaõhtutel. Meil oli hästi klappiv trio, kus Jaak mängis kitarri, Raivo Tammik saatis klaveril ja mina laulsin,» rääkis Tamme.

«Jaak oli pop'i ja rock'i poiss. Ta hääl oli väga paindlik, ma võrdleks seda ehtsa hiina siidiga. See oli justkui niit, millest sai kududa ilusat ja peent siidikangast. Inimesena oli ta tagasihoidlik ja kidakeelne inimene. Ta oli väga peene hingega, tundlik ja musikaalne,» meenutas Tamme Jaak Joalat.

«Lavapartnerina, muusikalises mõttes oli Joala muusik, kellega oli hea koos musitseerida. Ta oli laulja, kes oskas helisid ja värve anda välja nii, et kõik sulas omavahel kokku,» rääkis Tamme.

«Tänapäeva digitehnika lööb praktiliselt tämbrid lukku ja ei too välja laulja isikupära,» kurtis muusikapedagoog Tamme. Ta lisas, et kaasaegne tehnika ei näita isiksuse värvi, mis on ainult sellele lauljale omane. «Praegu aetakse taga vaid ühtset sound'i, tämbrit ja efekte,» lisas ta helipildi kohta, mida stuudiotes hetkel toodetakse.

Tamme kirjeldas, et varasemalt lindistati muusikat enamasti raadios ja televisioonis, kus abiks olid suured helipuldid ja professionaalsed helirežissöörid. Kuula intervjuust laulja muljeid ja kogemusi, mil moel aastakümneid tagasi muusikat lindistati ja kuivõrd need võtted erinevad tänapäevast:

Tagasi üles