Eurolaulu Raadio

Etioopia õnnetuslennuki piloodi viimased sõnad emale: lendan Nairobisse, helistan sealt sulle uuesti

Etioopia õnnetuslennuki kapten Yared Tessema Getachew

FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

Etioopia lennufirma Ethiopian Airlinesi lennuk Boeing 737 MAX8 tõusis 10. märtsil Addis Abebast õigel ajal õhku, kuid kukkus kuus minutit hiljem alla.

Hukkusid kõik pardal olnud 157 inimest, kes olid 35 riigist, teatab msn.com. 

Lennuki kapten oli 29-aastane Keenia ja Etioopia kodakondsusega Yared Tessema Getachew, kelle ema avalikustas nüüd, millised olid ta poja viimased sõnad temale.

«Lendan Nairobisse. Ma unustasin oma mobiili maha, kasutan kolleegi oma. Kui jõuan sinna, siis räägime uuesti,» sõnas piloot oma emale, arstina töötavale Rayan Shapile.  

Getachew helistas emale siis, kui lennukit valmistati Addia Abeba lennuväljal Nairobisse lendamiseks ette.

Etioopia ja USA meedia andmetel oli kapten Getachew lennanud Addis Abebast Nairobisse ja tagasi kümneid kordi ning ka 10. märtsi lend pidi olema rutiinne.

Ethiopian Airlinesi teatel oli kapten hoolimata oma noorusest kogenud, tal oli seljataga üle 8000 lennutunni. Teda peeti selles lennufirmas üheks paremaks piloodiks.  Samas tema kaaspiloot Ahmed Nur Mohammod Nur oli algaja, kes oli lennanud vaid 200 lennutundi.

Etioopia õnnetuslennuki kapten Yared Tessema Getachew

FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

«Yared oli lausa sündinud piloot, alati väga täpne. Selle aja jooksul, mil ta töötas Ethiopian Airlinesis, ei teinud ta mitte ühtegi viga,» sõnasid lennufirma esindajad.

Etioopia lennuõnnetuste uurimise amet esindajate teatel tekkisid Boeing 737 MAX8 tehnilised probleemid, mis tekitasid ahelreaktsiooni, mõjutades paljusid lennuki tähtsaid süsteeme ja selle tõttu kukkus lennuk vaid minuteid pärast õhku tõusmist alla.

Leht Ethiopian Airlinesi pilootide manuaalist, mis pärineb alla kukkunud Boeing 737 MAX 8 kokpitist

FOTO: Baz Ratner / REUTERS/Scanpix

Paar minutit enne allakukkumist teatasid piloodid lennujuhtimiskeskusele, et neil on tehnilisi probleeme ja nad paluvad luba lennuväljale tagasi pöörduda. Nad said selle loa, kuid ei jõudnud Addis Abeba Bole rahvusvahelisele lennuväljale ega teha ka hädamaandumist.

Ethiopian Airlinesi lennuki Boeing 737 MAX 8 allakukkumispaik Addis Abeba lähedal. Pildil abistama saabunud Iisraeli päästetöötajad

FOTO: Baz Ratner / REUTERS/Scanpix

«Ta oli saanud eriväljaõppe, et lennata just Boeing 737ga. Ta oli pilootide koolis oma kursusel parim,» lausus hukkunud piloodi onu Khalid Shapi ajakirjanikele.

Getachew töötas Ethiopian Airlinesis kümme aastat, alustades seal noorempiloodina ja jõudis välja vanemkaptenini.

Getachew perekond saabus Etioopiast Keeniasse Mombasasse, kus elab teine osa nende perekonnast. Kogu suguvõsa jälgib seal õnnetuse uurimist koos.

Pere korraldas Mombassa Baluchi mošees hukkunud Yared Tessema Getachew’le palvuse. Samas mälestati ka teisi sellel lennul hukkunuid.

Hukkunud piloodi, 29-aastase Yared Tessema Getachew noorem vend ja sugulane üksteist lohutamas

FOTO: ANDREW KASUKU / AFP/Scanpix

Hukkunud kapteni, 29-aastase Yared Tessema Getachew vanem vend ja onu teineteist lohutamas (vasakul) Paremal on noorem vend ja veel üks sugulane teineteist lohutamas

FOTO: ANDREW KASUKU / AFP/Scanpix

Lennuki kapteni surnukeha ei ole veel kindlaks tehtud.