Taavi Rõivas Jüri Ratasele: kui tool muutub kinnisideeks nagu sõrmus Gollumile, on aeg lahkuda

Taavi Rõivas Jüri Ratasele: kui tool muutub kinnisideeks nagu sõrmus Gollumile, on aeg lahkuda

FOTO: Elu24 fotomontaaž/Scanpix

Pärast Reformierakonna võidetud valimisi hakkas käima elav arutelu selle üle, kes peaks moodustama uue koalitsiooni, sest ainuüksi valimiste võit ei garanteeri õigust valitsust moodustada. Reformierakonna liige Taavi Rõivas kirjutas nüüd avaliku kirja Keskerakonna esimehele ja peaministrile Jüri Ratasele, võrreldes viimase kinnisideed peaministri koha säilitamisel Gollumi kinnisideega «Sõrmuste isanda» saagast.

Avaldame Taavi Rõivase Facebookis avaldatud kirja muutmata kujul.

Hea Jüri,

Kirjutan Sulle selle kirja, sest Eesti on mulle armas. Ja mulle ei meeldi mitte üks teps see, kuhu Sa meie riiki tüürimas oled.

Mõistes inimlikult Sinu soovi tõmmata toolile Eesti olulisimas kabinetis veel sügavamad küünejäljed kui Juhan Partsi kass Miisu, ei saa ma kuidagi mõista katset klopsida kokku meeleheitevalitsus valimistel rahva suurima poolehoiu saanud erakonna ja Eestit seni edasiviinud loo vastu. 

Ma ei keskendugi niivõrd stiilile – tappa lootus Eesti ajaloo esimesest naispeaministrist naistepäeval, samal ajal, mil meie president on New Yorkis naiste poliitilist jõustamist propageerimas – on lihtsalt mage, aga küllap rohkem rumal kokkusattumus kui strateegiline valik. Ei hakka ka norima ka sellega, et Mart Helme kinnitas lapsesuuna meilegi ammu sahistatud asjaolu, et leppisite (vastupidiselt avalikule eitusele) EKRE IKE koalitsiooni kokku juba valimistele järgnenud päeval.

Keskendun sisule, sest Sa soovid minna ajalukku peaministrina, kes lõpetab Eestis liberaalse demokraatia ning tüürida Eesti Uue Põhjamaa kursilt sumbunud ja iseenda naba imetleva Ida-Euroopa paariariigi kursile. Liit, mis tugineb vastandumistest ja väärtuskonfliktidest elatuvale erakonnale, ei saa mitte kuidagi olla Eestit edasi viiv, veel vähem ühendav. Liit, mis tugineb meie väärtustest, isikuvabadustest ja inimlikkusest kaugenevale poliitikale, ei saa olla Eestile kestlik tee.

Kuigi valijad andsid üpris kriitilise hinnangu Sinu juhitud valitsuse tegevusele (esimest korda viimase 12a jooksul ei võitnud ametis olev peaminister valimisi), ei vähenda see Sinu rolli Keskerakonna ümberkujundamisel «parketikõlbulikuks» erakonnaks. Sa olid sellele saavutusele väga lähedal... ja ometi valisid oma senise töö põrmustamise lootuses saada lisakuid selles Eesti olulisimas kabinetis. Usu mind, ma tean selle kabineti tõmmet, aga kui tool muutub kinnisideeks nagu sõrmus Gollumile, on aeg lahkuda.

Eestit saab juhtida mitut moodi. Visiooniga positiivsetest muutustest ja meid defineerivate alusväärtuste hoidmisest või pragmaatiliselt toole ja kabinette rehkendades. Matemaatiliselt on koalitsioon EKREga loomulikult valik nii Ķeskerakonna kui Isamaa jaoks. Aga kas matemaatika suudab tõesti olla üle sisust ja tappa visiooni? Kas poliitika on tõesti kõigest mustvalge kabetamine, nagu arvas Sinu erakonnakaaslasest kabeliidu juht?

Halloo, Raimond Keskerakonnast, kas Sa tõesti usud, et Põhja-Tallinn kiidab Su erakonna valiku heaks? Halloo Viktoria Isamaast, kas Sa tõesti soovid viia meid suletuse radadele? Teil on rahva mandaat, kasutage seda ometi. Ma tean, et te ei ole oma erakondades üksi.

Jüri,

Ära kunagi unusta, et meie tegelikku suurust ei defineeri mitte meie teod ja tegematajätmised, vaid väärtused, mida kanname ja oma lastele edasi anname. Tõeliselt suur saab olla vaid see poliitik, kes suudab väärtustada kogu riigi ja kõigi inimeste õigusi. Igaüks, kes võtab vähemustelt neile antud õigused väevõimuga ära, ei näita mitte oma üleolekut vaid moraalset väiksust. Sul oli võimalus eilses AKs selgesõnaliselt vastata saatejuhi küsimusele, et kooseluseadust ei tühistata, aga Sa valisid sellele mitte vastata, jättes võimaluse, et Keskerakond toetab Eesti inimestelt juba kord antud õiguste võtmist.

Meie Sinuga oleme mõlemad abielumehed ja kokku 6 (varsti 7) lapse isad. Aga me mõlemad teame, et Eestis on ka perekondi, kes on meist erinevad. Kas peaksime nad tõesti keelustama? Kas peaksime kõik teisest rahvusest ja rassist inimesed Eestist pagendama? Kas tõesti oleme nii argpüksid, et oma eestlust ainult läbi hirmude väljendada?

Sa püüdsid veel hiljuti rääkida kaasa Eesti e-eduloo jutustamisel, aga me mõlemad teame, et see edulugu on rahvusvaheline ning eeldab Eesti avatust, mitte suletust. See eeldab ka välismaalaste Eestisse tööletulekut, kui Eesti ettevõtted seda vajavad. Kas tõesti on meie vastus sellele suletud piirid ja sõjaväeline piirivalve? Kas tõesti investeerime ühendusi loova tunneli asemel eraldust loovasse okastraati? Mis näoga vaatad Sa otsa Eesti ettevõtjatele, kes on harjunud 500 miljoni inimese turuga, millest Sinu loodetav koalitsioonipartner soovib teha Exit?

Ma tõesti ei mõista, miks Sa oled sellise tee valinud. Mõned lisakuud kabinetis ei saa ju ometi asendada südametunnistust...

Tagasi üles