Vahemeres asuvat Malta saart tabas 24. veebruari öösel torm, mis oli nii võimas, et paiskas kalu tänavatele.
Pildid ja video: Malta saart tabanud võimas torm ujutas tänavad kaladega üle (1)
Malta ja Briti meedia teatel andsid võimud enne tormi saabumist hoiatuse ja soovitasid inimestel jääda siseruumidesse.
Päästetöötajate teatel on suur osa teesid muutunud murdunud puude ja langenud elektriliinide tõttu läbimatuteks. Inimohvritest teateid ei ole.
Samuti on saanud kannatada paljud mereäärsed hooned, kaasa arvatud restoranid ja hotellid. Valletta lennujaam suleti, lende ei toimunud ning saare ühistransport seiskus.
Maltal pidi 24. veebruaril toimuma maraton, kuid halva ilma tõttu jäeti see ära.
Malta võimude teatel on nüüdne torm tekitanud miljonitesse eurodesse ulatuva kahju.
Meteoroloogide teatel algas torm rahesajuga ning öö saabudes tuul tugevnes ja hakkas sadama vihma. Tormi ajal ulatusid tuuleiilid 28 kuni 36 meetrini sekundis ja lainekõrgus oli 13 meetrit.
Maltalaste sõnul ei läinud kaladel selles tormis just hästi, sest võimsad lained paiskasid neid rannaäärsetele tänavatele ja rohealadele.
Sotsiaalmeedias on videoid, millel on näha tänavatel kalu, nende tagasiviimist merre vabatahtlike poolt või kalade korjamist söögiks.
Suurt majanduslikku kahju said kalakasvandused, millest lained viisid merre kalu kaasa.
Meteoroloogid lisasid, et Maltal on jaanuaris ja veebruaris mitmeid torme, kuid nüüdne oli üks võimsamaid. Vahemere torme tekitavad tugevad tuuled ja iga ilmakaare tuulel on oma nimi. Kirdetuul kannab nime gregale. See tugev jahe tuul tekib kui madalrõhkkond liigub Vahemerel kirdest Malta lõunaosa suunas.
Ilmaasjatundjate sõnul on varasematel aastatel olnud gregale-torme, mis on muutunud orkaanideks.
Encyclopedia Britannica andmetel tekitas gregale 1555. aastal orkaani ja tsunamisarnased lained, mille tõttu hukkus Vallettas üle 600 inimese.