Tallinn Music Week avalikustas konverentsil kõnelejad

Barry Anderson.

FOTO: Promopilt

Uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week (TMW) avalikustas festivali raames 29.–30. märtsil toimuva konverentsi uued kõnelejad. Teiste seas saavad sõna mõjukas Briti muusik ja helilooja Barry Adamson, uue aastatuhande parimaid rokibiograafe Zoë Howe ning Soome pealinnas kultuuri majandust vedama pannud Gunvor Kronman.

Kahel päeval Eesti Kunstiakadeemia uues hoones toimuva TMW konverentsi arutlusteemade keskmes on kultuuri mõju majanduse käivitajana. Eraldi võetakse seekord luubi alla filmimuusika ning kultuuri roll linnade ja piirkondade arengus.  

Konverentsi filmimuusika programmi nimekaimaks tegelaseks on Briti muusik, helilooja, kirjanik, fotograaf ja filmitegija Barry Adamson – mees, kes suudab oma kuulajate pähe värvikaid kujutelmi istutada. Ta on mänginud bassi mõjukas Manchesteri postpungi grupis Magazine ja Nick Cave’i bändis The Birthday Party ning tema diskograafiast leiab nii Mercury auhinna nominendist albumi «Soul Murder» kui ka turbulentset elektroonikat, džässi, musta huumorit ja eksistentsialismi ristava «Oedipus Schmoedipuse», millel lõid kaasa Jarvis Cocker, Nick Cave ja The Associatesi laulja Billy McKenzie. Adamson on teinud koostööd filmimaailma intrigeerivaimate isemõtlejatega nagu Derek Jarman, David Lynch, Oliver Stone ja Danny Boyle. Ka on ta oma film-noir käekirja ja musta huumorit rakendanud mitme lühifilmi ja video stsenaariumi loojana.  

Multitalendist Barry Adamsoni intervjueerib mitte vähem andekas kirjanik, kunstnik ja muusik Zoë Howe, keda peetakse üheks uue aastatuhande parimaks rokibiograafiks. Howe on kirjutanud teiste seas sellistest artistidest nagu The Jesus and Mary Chain, Fleetwood Maci Stevie Nicks, Florence + Machine ja The Slits. Trummarina on ta musitseerinud nii mõnegagi oma raamatute tegelastest – The Slitsi Viv Albertine’ist, The Clashi Mick Jonesini – kui ka  popstaari Charli XCXiga. Just TMW ajal, 28. märtsil ilmub tema sulest uus raamat, punkbändi X-Ray Spex liidri Poly Styrene’i biograafia «Dayglo: The Poly Styrene Story». 

Zoë Howe modereerib ka filmimuusikateemalist vestlust, milles lisaks Barry Adamsonile osalevad juba eelnevalt välja kuulutatud filmitegijate ja kunstnike tandem Iain Forsyth & Jane Pollard ning viimaste aastate hinnatuimate filmide ja telesarjade muusika eest vastutav Lucy Bright. Lycy järelevalve all on heliriba saanud hulk hittfilme («This is England '90», «Assassin's Creed», «Marjorie Prime») ning tema viimaste projektide hulka kuuluvad muuhulgas BBC/AMC sari «McMafia» ja tänavu ekraanile jõudev «The Nest», milles peaosas Jude Law. 

Mullu meie seast lahkunud tunnustatud Islandi helilooja, Hollywoodi hinnatuimate heliribade autori Johan Jóhannssoni elu ja loomingut lahkab filmimuusika programmis tema kauaaegne koostööpartner, helilooja, artistimänedžer ja muusikaettevõtja Sigurður Magnús Finnsson. Sigurðuri pajatusi vahendab filmi- ja teletootmisettevõtte Tattarrattat kaasasutaja Anna Hildur, kes on ühtlasi TMW konverentsi filmimuusika kava kuraator.  

TMW konverentsil on luubi all ka kultuuri roll linnade ja piirkondade arengus. Antud teema üheks juhtkõnelejaks on Gunvor Kronman, kes on Soome pealinnas Helsingis pannud sõna otseses mõttes kultuuri majandust vedama. Muuhulgas on ta juhtinud uue maailmaklassist muuseumi Amos Rex rajamist ja kultuurikeskuse Hanaholmeni renoveerimist, on tegev kultuuriseltsi Konstsamfundet ja Kalevala Koru juhatuse esimehena ning president Ahtisaari rahvusvaheliste kriiside reguleerimise algatuseses. «Ma ei pea ennast kultuurijuhiks, sest teen veel paljusid teisi asju,» ütles Kronman jaanuaris Postimehele antud intervjuus. 

Soome linnaplaneerimise edulugusid avab konverentsil ka Helsingi ALA arhitektuuribüroo asutaja Samuli Woolston, kelle trumpaladeks on taktitundeline ja kunstiline disainikäsitlus ning erinevaid valdkondi ja kultuurinähtusi ühendavad projektid. 

TMW 2019 konverentsil lahatakse ka muusikafestivalide ellujäämisvõimalusi, kaardistatakse Euroopa ööelu tulevikku gentrifikatsiooni tingimustes, tutvustatakse, kuidas telejärgsel ajastul muusikavideost viimast võtta ja näidatakse, mida on sõltumatutel plaadifirmadel õppida influentserite põlvkonna netileiblitelt. Mõlemal konverentsi päeval leiavad aset ka kuulamisringid, kus rahvusvaheline muusikaekspertide seltskond kuulab ja hindab TMW esinejate loomingut. 

Tallinn Music Weeki kuulamisringis osalejaid vaata SIIT.