Maanteemuuseumi uus suurejooneline näitus rõõmustab kõiki autosõpru

Reisile.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Eesti Maantemuuseum

Eesti Maanteemuuseum esitleb täna konverentsil «Postitee kui piiride nihutaja» esimest korda avalikkusele näitusehalli, kus avatakse 19. juulil suurejooneline näitus «Masinate valitsemine». Näitus tutvustab Eesti autokultuuri ja teede ehituse arengut viimase 100 aasta vältel.

1500 ruutmeetrisel alal paiknev ekspositsioon hakkab paigutama 120 tonni masinaid ja mõtestab autokasutuspraktikaid aastatel 1920–2000. Näitusel on võimalik tajuda, kuidas on autost kui luksusesemest saanud tarbevahend. Ülesehituselt keskendub see kolmele suurele valdkonnale: autokultuuri, teemasinate ja liikluskasvatuse ekspositsioonidele. Näitusel saab külastaja tervikliku ülevaate autoajastu mõjudest Eesti teede ja liikluse ajaloole.

«On hea tõdeda, et meil on täita tegelikult mitu rolli. Oma muuseumi spetsiifikast lähtuvalt aitame me koguda ja talletada teedeajalugu, avada liikluskeskkonna ja -ohutuse teemasid. Samas aitame Kagu-Eesti suurima kultuuritanklana kaasa kogu piirkonna arengule,» rääkis Maanteemuuseumi juht Kadri Valner.

Uue näituse «Masinate valitsemine» sisu toob külastajateni selle, kuidas masinad meid valitsevad ja mil moel inimene saab ohutult masinaid valitseda. Nii näituse kahetähenduslikku pealkirja kui teemat hakkavad mõtestama Jevgeni Zolotko loodud sisepõlemismootoritest skulptuurid.

Näitusel saab olema tugev liikluskasvatuse fookus – tegevuslikult ja mänguliselt liigutakse üksikult üldisele ja huvilised saavad end kurssi viia teemadega alates mehaanika reeglitest kuni liikumise loodusliku mõjuni. Näiteks saab proovida kõrvaliste tegevuste simulaatorit, kogeda auto reaktsioonikiirust ohtlikus olukorras ja liiklustestide vajalikkust reaalsetes situatsioonides.

Atraktiivses ekspositsioonis saab hakata liigutama näitusepindu vastavalt vajadusele, kohandudes ümber konverentsi- või kultuurisündmuste saaliks. Muuseum eeldab, et uuest turismiatraktsioonist saab kasu kogu piirkond. Arenduse tulemusena tõuseb muuseumi külastatavus, paranevad külastajate olmetingimused, pikeneb külastusperiood ning luuakse juurde uusi töökohti.

Näituse projekteerija on Motor Agency – Produktsioonigrupp OÜ ja näituse füüsilise produktsiooni paneb kokku  TM Development OÜ.

Masinahall valmib Maanteeameti ja EASi piirkonna konkurentsivõime tugevdamise meetme ühisrahastuse toel. Kogu projekti – nii halli enda ehitus kui ekspositsiooni maksumus on kokku ligi kaks miljonit eurot, projektitoetus sellest umbes 1,66 miljonit eurot.

Vaata ka näitust tutvustavat videot.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles