Mida pakub kollase maasea aasta?

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hiina loomakalender - Siga
Hiina loomakalender - Siga Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

Hiina kalendri järgi algab 5. veebruaril 2019 kollase maasea aasta, mis kestab 24. jaanuarini 2020.

Legendi kohaselt sai Hiina kalender alguse, kui legendaarne Nefriitkeiser lasi loomadel võidu joosta, kuid võidu said vaid 12 esimest looma. Esikohale tuli Rott, kuid viimase 12. koha sai Siga, keda see võidujooks eriti ei huvitanud. Nii nagu Hiinas, on veel paljudes riikides ütlus «laisk nagu siga».

Hiina kalendri 12 loomamärki: Rott, Härg, Tiiger, Jänes, Draakon, Madu, Hobune, Kits, Ahv, Kukk, Koer ja Siga
Hiina kalendri 12 loomamärki: Rott, Härg, Tiiger, Jänes, Draakon, Madu, Hobune, Kits, Ahv, Kukk, Koer ja Siga Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

Siga on 12 loomast koosnevas kalendris viimane märk, mis tähendab seda, et enne järgmise loomaringi algust on aeg teha kokkuvõtteid ja lõpetada pooleliolevat, kuid samas õige aeg ka elu nautida. Siga on elunautleja ja ei ole head tuju tekitavatest asjadest kunagi ära öelnud. 

Hiina loomakalendri 12. märk - Siga
Hiina loomakalendri 12. märk - Siga Foto: Husni Bramantyo / PantherMedia /Scanpix

Siga seostatakse aususe, usaldusväärsuse, pühendumuse, tolerantsuse, häbelikkuse, helluse, lahkuse, kuid samas ka impulsiivsusega, sest vahel võivad isegi kenad roosad põrsad metssigadeks muutuda. Ja siis ei taha mitte keegi sea kihvade ette jääda.

Seale meeldib teadmisi koguda, end proovile panna ja edu saavutada. Nad lasevad oma intelligentsil särada. Selle märgi esindajad sobivad nii humanitaartööle kui ka pangandusse, õigusteadusesse ja meelelahutusse.

Seega peaks sea aasta võnked olema üldjoontes sellised, nagu on seale omased jooned. Siga klapib kõige paremini Kitse, Jänese ja teise Seaga, kuid kui tema soovid ja ambitsioonid kattuvad mõne teise märgiga, siis saab ka nendega hästi läbi.

Nüüd algav aasta on maasea aasta, mis tähendab seda, et enamik märke on kahe jalaga maa peal. On nii tööd, kuid ka pidu ja pillerkaari nagu elus ikka.  Võrreldes eelmise, koera aastaga on stabiilsust rohkem.

Kollane roos. Hiina kultuuris seostatakse kollast värvi nii keiserlikkuse, võimu ja raha kui ka kevadega
Kollane roos. Hiina kultuuris seostatakse kollast värvi nii keiserlikkuse, võimu ja raha kui ka kevadega Foto: Pexels / CC0 Licence

Kollast seostatakse hiina kultuuris keiserlikkuse ja võimuga, kollane maasiga kannab endas samuti võimuomadusi, kuid mahendatud kujul. Kollane on ka raha ja kulla sümbol, seega peaks kõikide loomamärkide esindajatel olema raha stabiilselt, mõnel ka varasemast rohkem. Kollane on ka kevade ja uuestisünni värv.

Hiina keeles tähistatakse 2019. aastat hieroglüüfiga «ji hai», mis tähistab taevast koos maaga. Sellest ka väljend, et on maasea aasta.

Ennustajate sõnul ei ole mitte ükski hiina kalendri looma-aasta täielikult hea või halb, igas aastas on nii positiivsust kui negatiivsust.

Mis puudutab aga sea aastat, siis sel aastal on hea tegeleda kõige sellega, mis puudutab maad, vundamenti ja alust. Mida tugevam see on, seda parem. Siga on loom, kes on seotud maaga ja maas tuhnimisega.

Samas ei sobi maa ja vesi kokku, kuna vesi kas valgub maa sisse, voolab maa sees, tekitades maa vajumist või  ujutab maa üle.

Idamaa ennustajate arvates on selle tõttu sea aastal keskmisest rohkem veeõnnetusi, üleujutusi ja võimalik, et isegi tsunamisid.

Nefriitkeisri loomade võidujooksu legendi kohaselt sai võidu Rott, talle järgnesid Härg, Tiiger, Jänes, Draakon, Madu, Hobune, Lammas, Ahv, Kukk, Koer ja lõpuks Siga.

Hiina kalendri 12 loomamärki: Rott, Härg, Tiiger, Jänes, Draakon, Madu, Hobune, Kits, Ahv, Kukk, Koer ja Siga
Hiina kalendri 12 loomamärki: Rott, Härg, Tiiger, Jänes, Draakon, Madu, Hobune, Kits, Ahv, Kukk, Koer ja Siga Foto: chutima kuanamon / PantherMedia /Scanpix

Sea aasta võnked mõjutavad ülejäänud 11 looma erinevalt, kuid üldjoontes on sea aasta kõigi nende jaoks positiivne.

Hiina loomakalender - Rott
Hiina loomakalender - Rott Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

ROTT – Rotil Seaga suuremaid kokkupõrkeid ei ole, väikesed nagistamised lisavad elule vürtsi ja viivad asjadeni, mis on huvitavad, kuid samas harivad. Rott on alati esimene ja see ei ole teisiti ka sea aastal. Rott valmistub juba nüüd oma aastaks, lõpetades asju ja stabiliseerides oma elu, et 2020 oma etteaste teha.

Hiina loomakalender - Härg
Hiina loomakalender - Härg Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

HÄRG – sea aasta soosib Härga, sest on maa-aasta ja härg on samuti maaga seotud märk. Kuigi Härg eelistab tavaliselt ühe ja sama koha kasuks, võib ta nüüd leida, et silmaring vajab avardamist ja ta asub seiklema paikades, mida ta varem on vaid fotodelt või videolt näinud. Seiklushimu toob talle nii uusi tutvusi kui sissetulekuallika.

Hiina loomakalender - Tiiger
Hiina loomakalender - Tiiger Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

TIIGER – Tiigrit ei oskaks nagu Seaga seostada, kuid tegelikult saavad need kaks omavahel üsna hästi läbi. Kuigi on Hiina kalendri viimane aasta, annab see Tiigrile võimaluse mingil uuel alal läbi lüüa. Tiigrid oskavad olla õigel ajal õiges kohas ja kõik laabub, kui nad suudavad agressiivsust ja armukadedust ohjeldada. Tiigri lauale tulevad sel aastal parimad palad.

Hiina loomakalender - Jänes
Hiina loomakalender - Jänes Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

JÄNES – Jänesel on Seaga sarnast, kuid on ka erinevat. Kui Jänes otsib Seaga sarnast, siis aasta laabub, kui ta üritab liiga oma rida ajada, siis võib raskusi ette tulla. Aasta jooksul on perioode, mil Siga Jänest edasi aitab. Kui Siga ei aita, siis tuleb Jänesel ise rabeleda, kuid tal ei ole selle vastu midagi. Uus aasta ja uus elukogemus.

Hiina loomakalender - Draakon
Hiina loomakalender - Draakon Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

DRAAKON – Draakon armastab tuld, Siga aga maad. Juba Koera aastal oli Draakonil raske, kuid nüüd võib asi veel hullemaks minna, kuid mitte kauaks. Sea-aasta rahustav maa mõju paneb Draakoni tagasi tõmbuma ja oma tuld mitte raiskama seal, kus see talle kasu asemel kahju tekitada võib. Kui Draakon saab oma tule kontrolli alla, on kõik võimalik. Siiski ei tohi ta unustada, kes ta tegelikult on. Tuli tuleb vahel ikka valla lasta.

Hiina loomakalender - Madu
Hiina loomakalender - Madu Foto: Igor Zakowski / PantherMedia / Scanpix

MADU – Madu paneks hea meelega Sea nahka, kuid kuna aasta kulgeb Sea võngete all, siis ta seda teha ei saa. Mida enam Madu endaks jääb, seda paremini tal läheb. Võimatutest olukordadest välja vingerdamisega ei ole tal varem probleeme olnud ega ole selgi aastal. Siiski peab ta jälgima, mida teevad teised loomad, et olla olukorraga kursis ja vajadusel teatud asju ennetada.  

Hiina loomakalender - Hobune
Hiina loomakalender - Hobune Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

HOBUNE – Hobune ja Siga armastavad maad, kuid Hobune on oma tegemistes kiirem ja võimsam. Seega ei peaks uus aasta Hobuse tegemisi soosima, eriti veel neid, mis on seotud uute suhete, romantika ja rahaga. Kui Hobuse kapak liiga kiireks läheb, sekkub Siga, kes hoo maha võtab ja Hobusel hinge tõmmata laseb. Pärast pausi on Hobuse jaoks taas kõik võimalik, mida kiirem tegevus, seda parem.

Hiina loomakalender - Lammas
Hiina loomakalender - Lammas Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

LAMMAS – Siga võib sel aastal tuua Lambale piiranguid, mille Lammas peab ise lõhkuma, et saada tagasi oma vabadus rohetaval karjamaal. Kui Lammas sellega toime tuleb, kasvab ta enesekindlus ja endast lugupidamine. See ei jää märkamata ka teistel 11 loomal. Lambast saab mingil alal hinnatud spetsialist ja tore kaaslane, kelle seltsi otsitakse.

Hiina loomakalender - Ahv
Hiina loomakalender - Ahv Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

AHV – Ahv armastab õhulende, Siga aga maad. Selle tõttu on neil kahel natuke keeruline läbi saada. Kui Ahv võtab omaks, et Siga ei saa iialgi puu otsa minna ja tema ei saa kaua maapinnal olla, siis võib aasta ilma suuremate konfliktideta laabuda. Ahv võib avastada asju, mis aitavad ta Seale lähemale ja silmaringi avardamiseks on ta valmis neid katsetama.

Hiina loomakalender - Kukk
Hiina loomakalender - Kukk Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

KUKK – Kukk üritab olla esimene viiul, kuid Siga ei saa sellega leppida, sest on tema aasta. On nii konflikte kui leppimisi. Kuna suhted käivad üles ja alla, siis tuleb Kukel olla valmis muutusteks ja viia ise muutusi ellu. Kui kaua unistatud asi on käeulatuses, tuleb sellest kinni haarata ja mitte liiga kauaks kaaluma jääda, sest muidu see kaob. Kukk peaks kiirete muutuste tuules rahustama nii vaimu kui keha.

Hiina loomakalender - Koer
Hiina loomakalender - Koer Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

KOER – 2018 oli Koera enda aasta ja siis ei olnud kõik just nii, nagu ta oleks tahtnud. Omad koerad kisklesid, omad koerad leppisid. Sea mõjutuse aasta on Koera jaoks rahulikum. Ta ei pea enam mõtlema, millise nurga tagant uus konkurent piilub, vaid ta saab keskenduda asjadele, millega ta on tegeleda tahtnud. Koer on oma loomult kaitsja ja valmis astuma ka selle aasta tegija Sea kaitseks, kui keegi teda ründab.

Hiina loomakalender - Siga
Hiina loomakalender - Siga Foto: Igor Zakowski / PantherMedia /Scanpix

SIGA – Käes on Sea enda aasta ja siis on tema jaoks kõik võimalik. Ta särab nagu kuningas või kuninganna, kelle troon asub küll maapinnal, kuid kes tahab kärssa aeg-ajalt mudast üles tõsta ja taevasse vaadata. Siga on taevaste ja ka maapealsete jõudude lemmiklaps. Siga, eriti Metssiga peaks meeles pidama, et kui liiga pikalt taevasse vaadata, võib komistada. Selle ennetamiseks tuleks heita korraks pilk üles ja siis olla taas maa peal, mis on Sea jaoks turvaline ja kodune.

25. jaanuaril 2020 algab 12 looma ring taas otsast peale ja troonile tõuseb Rott. 

Tagasi üles