E, 5.12.2022

Video: moslemid nõuavad Air Max 270 spordijalatsite müügilt eemaldamist, kuna nende talla all on «Allah»

Inna-Katrin Hein
Video: moslemid nõuavad Air Max 270 spordijalatsite müügilt eemaldamist, kuna nende talla all on «Allah»
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Nike'i Air Max 270
Nike'i Air Max 270 Foto: twitter.com

Molemite teatel nõuavad nad spordikaupade firmalt Nike, et nad eemaldaksid müügilt Air Max 270 spordijalatsid, kuna nende jalatsite talla alla on kirjutatud araabiakeelne sõna «Allah».

Petitsiooni Nike’i spordijalatsite müügilt eemaldamise kohta käivitas moslem Saiqa Noreen, kelle arvates pani Nike Air Max 270 talla alla meelega märgi, mis viitab Allahile, teatab msn.com.

«Nike tegeleb jumalateotusega ja me ei saa lubada, et see firma solvab Allahi. Allah on paigutatud jalatsi talla alla, et astudes satuks see tolmu ja muda sisse. Nike tegi seda meelega, et moslemeid ja Allahi solvata,» teatas Noreen.

Nike'i Air Max 270
Nike'i Air Max 270 Foto: twitter.com

Ta Nike’i vastasele petitsioonile on allkirja andnud umbes 6000 inimest.

Moslemite kultuuris on teisele inimesele oma jalatsitalla näitamine üks suuremaid solvanguid, kuna tald puudutab maapinda, millel on saasta.

Moslmeid kasutavad jalatsitalla näitamist vaid, siis kui nad tõesti soovivad kedagi solvata. See on nende silmis nagu pori näkku loopimine.

Lisaks peavad moslemid jalgu keha kõige räpasemaks osaks.

«See on kohutav solvang, et Nike pani Allahi talla alla. Sellega ei austa ta islamit ega moslemeid. Kutsun kõiki moslemeid, kes peavad oma usku kalliks, petitsioonile allakirja andma,» lisas Noreen.

Sõna «Allah» Türgis Edirnes asuva mošee seinal
Sõna «Allah» Türgis Edirnes asuva mošee seinal Foto: Roland and Sabrina Michaud /Scanpix

Ta lisas, et islami usk õpetab olema kõigi suhtes kaastundlik, hea ja õiglane.

«Nõuame, et Nike eemaldaks solvavad jalatsid müügilt. Lisaks tuleks neil müügilt võtta kõik tooted, millel olev logo meenutab araabiakeelset sõna «Allah»,» lausus Nike’i vastu suunatud petitsiooni algataja.

Moslemite teatel nõuavad nad ka seda, et Nike’i tooteid kontrollitaks enne turule jõudmist paremini. 

Nike sattus umbes samasugusesse olukorda ka 1997. aastal. Siis pidi see firma võtma müügilt Air Bakin jalatsid, millel sõna «Air» meenutas sõna «Allah».

Sõna «Allah» Indias Ahmadabadis asuva mošee seinal
Sõna «Allah» Indias Ahmadabadis asuva mošee seinal Foto: Roland and Sabrina Michaud / akg / Roland and Sabrina Michaud / akg

Noreeni sõnul astus Nike 1997 ämbrisse, kuid ei võtnud õppust, korrates nüüd sama viga.

Nike’i pressiesindaja teatas, et nende firma austab kõiki religioone ja suhtub nüüdsesse probleemi täie tõsidusega.

«Air Maxi logo on ainult selle brändi jaoks. See ei ole araabia keeles ega tähenda «Allahi». Kokkulangevus selle araabia sõnaga on olnud tahtmatu, mitte tahtlik,» selgitas esindaja.

Märksõnad
Tagasi üles