N, 1.06.2023

Aafrika tulepõrgu tunnistaja Katrin Siska: midagi nii hirmsat ei ole ma mitte kunagi varem oma silmaga näinud

Vahur Joa
, Reporter
Facebook Twitter
Comments 3

Endine ninja-tüdruk ja praegu maailmas ringi reisiv Katrin Siska jagas Facebooki vahendusel hirmsat kogemust, kui ta oli tunnistajaks suurele põlengule.

Katrin Siska viibib Lõuna-Aafrika Vabariigis Kaplinnas ning seal oli ta tunnistajaks «kõige hirmsamale asjale», mida ta kunagi näinud.

«Midagi nii hirmsat ei ole ma mitte kunagi varem oma silmaga näinud. Kaks suurt mäge on leekides ja tuli levib tugeva tuule tõttu kiiresti edasi Eile hilisõhtul Cape Townis peale kino linna poole liikudes märkasin kahte pikka tuleriba ja rohket leekidest oranžiks värvunud tossu pimedas majade taamal kõrgel taeva all ning hakkasin guugeldama.»

«Tuli välja, et laupäeval oli süttinud mägedevaheline tee ning tugeva tuule tõttu levis tuli kiiresti Signal Hillile ja populaarsele turismiobjektile, Lion Head mäele. Uudistest lugesin veel, et praegu on Aafrikas ohtlik tuletormide aeg ning et siit nelja tunni kaugusel Mossel Bays oli samuti tulekahju mõned päevad tagasi.»

«Öösel oli linnas tugev kärsahais õhus, kui lähemale asja uudistama sõitsin ja politsei ning päästeameti masinad olid tänavatel. Hirmuäratav erksates leekides mägi paistis pilvelõhkujate vahel väga lähedal olevat. Alles mõned päevad tagasi käisin Table Mountainil, kuid nüüd on see ohtliku olukorra tõttu suletud. Tuli on levinud ka sinna ja teed on suletud. Mäe küljel elavatest majadest on perekonnad omal soovil evakueerunud, kuna seal pole tossu tõttu võimalik hingata. Ametlikku evakueerumiskäsku linna poolt välja antud hetkeks veel ei ole.»

«Mina ise elan õnneks kesklinnast veidi eemal, kuid ka minu kodutee käänakul oli öösel leekides Lion Head näha ning praegugi, varahommikul, on õhus tunda kerget kärsahaisu. Loodan väga, et tuli õnnestub peatada. Kõige parem oleks muidugi, kui hakkaks vihma sadama, mida Aafrikas praegusel suvisel kuumal ajal tuleb ette harva... »

Kaplinn põleng
Kaplinn põleng Foto: RODGER BOSCH/AFP/Scanpix

Uudiseid Lõuna-Aafrikas toimuvast vahendab ka Postimees. 

Ööl vastu tänast puhkes Lõuna-Aafrika Vabariigi rannikul keset Kaplinna asuva Lion’s Headi ehk Lõvipea mäe nõlval ulatuslik maastikupõleng, mis liikus elamupiirkondade suunas ning sundis paljusid inimesi oma kodust pagema.

Kaplinna tuletõrje kõneisiku sõnul oli öösel leekidega võitlemas 70 tuletõrjujat ja 20 kustutusmasinat, vahendas News 24.

Olukorda raskendas tugev tuul, kuid täna hommikuks saadi tule levik kontrolli alla. «Täna hommikul viskavad kaks helikopterit ligipääsmatutele aledele veepomme ning sündmuskohale on jäänud kümme kustutusmasinat,» selgitas tuletõrje pressiesindaja Theo Layne. 

Kuidas tulekahju alguse sai on esialgu ebaselge, kuid Kaplinn ägab endiselt põua käes, mis eelmise aasta hakul peaaegu jättis linna ilma veeta.

Facebook Twitter
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles