Briti meedia uurimine näitas, et kuningliku pere liikmed sõidavad Land Roveritega, millel on turvavöö hoiatussüsteem välja lülitatud.
Britid on marus: miks prints Philipi autos on turvavöö hoiatussüsteem välja lülitatud? (1)
Seda olevat tehtud eelkõige prints Philipi käsul, kelle arvates ei pea rooli taga olles turvavööd kasutama.
97-aastane prints sattus brittide pahameele alla pärast seda, kui ta 17. jaanuaril tekitas Ida-Inglismaal Norfolkis Sandringhami lossi lähedal liiklusõnnetuse. Seni arutatakse, kas eakas prints peaks ikka ise autot juhtima.
Printsi Land Rover Freelander põrkas kokku Kiaga. Kias kaassõitjana olnud 46-aastane naine sai käeluumurru. Prints Philip, Kiat juhtinud 28-aastane naine ja selle naise üheksakuune laps pääsesid vigastusteta.
Briti avalikkus arvas, et prints sai õppetunni ja enam autorooli ei istu, kuid nad pidid pettuma. Vaid paar päeva pärast õnnetust nähti Philipit taas autoroolis ja seekord ilma turvavööta.
«Uurimine näitas, et nii kuninganna Elizabeth II, ta abikaasa, prints Philipi kui veel mõne kuningliku pere liikme autodes on turvavöö hoiatussüsteem välja lülitatud. Seda põhjusel, et nad peavad seda mõttetuks ja häirivaks,» teatas meedia.
Tänapäeva autodel on hoiatussüsteem, mis annab kohe märku kui sõidu ajal turvavöö on lahti. Teade lahtise turvavöö kohta võib olla valgussignaal või valguse ja heli ühishoiatus.
Briti kuningakoda kinnitas, et Elizabeth II ja prints Philipi autodes lülitati see turvasüsteem välja, kuna kuningannat ja ta abikaasat selline hoiatus tüütas.
Briti seaduse kohaselt peavad kõik autoga sõitjad kasutama turvavööd.
«See on kohutav, et kuningliku pere Land Roverites on see süsteem välja lülitatud. See on väga ohtlik. Need siniverelised arvavad, et seadused nende kohta ei kehti,» kirjutati sotsiaalmeedias.
Briti liiklusturvalisuse ameti teatel on nad saanud murelikelt kodanikelt kümneid kirju ja kõnesid, mis puudutavad prints Philipi õnnetust ja ta auto turvavöösüsteemi deaktiveerimist.
«Avalikkus jälgib kuningliku pere liikmete käitumist. Prints Philipi liikluskäitumine ei ole just postiivne ja teistele eeskujuks. Ta saadab rahvale oma käitumisega vale sõnumi, et turvavöö ei peagi kinni olema,» teatas liiklusturvalisuse ameti esindaja Lawrence Waterman.
Briti meedia avalikustas seoses prints Philipi nüüdse õnnetusega 1964. aastal tehtud video, millel on näha printsi ühte varasemat liiklusõnnetust.
Siis oli prints Philip roolis, kaassõitja oli ta abikaasa, kuninganna Elizabeth II. Prints oli tähelepanematu ja sõitis teisele autole sisse, kuid keegi siiski raskelt vigastada ei saanud. Teise auto juhil oli paar muljumist ja marrastust.
Briti meedia teatel näitab see 1964. aasta video, et prints Philip on alati vilistanud liiklusreeglitele ega ole neid täitnud.
Briti populaarne saatejuht Piers Morgan võttis samuti prints Philipi liikluskultuuri teemal sõna, nimetades printsi maailma kõige rumalamaks ja liikluses kõige ohtlikumaks inimeseks.
«Minu arvates ei peaks 97-aastane mees autot juhtima. Seda eriti siis, kui on olemas inimesed, kes saavad seda tema eest teha. Kuna keegi ei ole printsile autojuhtimist keelanud, siis arvatavalt tekitab ta veel ohuolukordi ja liiklusõnnetusi,» lausus saatejuht.
Morgai teatel sai prints Philip õnnetusele järgnenud päeval uue Land Roveri, millega läks kohe sõitma, kuid turvavööd kinni ei pannud.
Saatejuht kirjutas sotsiaalmeedias irooniliselt, kehastudes prints Philipiks: «Te arvate, et saate mul keelata autoga sõitmise? Olen piisavalt mõjukas ja rikas, et saada kohe uus auto. Miks ma peaksin mingitele nõmedatele seadustele alluma?»
Morgani sõnul ajab ülbe prints tal südame pahaks.
Kuninganna Elizabeth II on Ühendkuningriigis ainus inimene, kes saab oma mehel, prints Philipil keelata autojuhtimise, kuid seni ei ole ta keelanud.
Briti politsei tõhustas pärast prints Philipi õnnetust Norfolki A149 teel järelevalvet.