Türgi põhjaosas Mudurnus hakati 2014. aastal ehitama Disney-stiilis luksuslike majadega uusasumit Burj Al Babas, kuhu pidi kerkima rohkem kui 700 hoonet.
Pildid ja video: Türgis on Disney-stiilis kummituslinn
Alguses oli ostjaid palju, kuid kui nafta hind langes, kadusid ka araablastest ostjad, teatab yle.fi.
Külg külje kõrval seisvad valged halli katusega majad on tühjad, neis majades ei ole kunagi elatud. Lisaks pidi sinna kerkima ka kaubandus- ja vabaajakeskus, kuid selle ehitamiseni ei jõutud. Samuti puuduvad teed ja aiad.
200 miljoni dollari (175 miljoni euro) suuruse ehitusprojekti eest vastutas Sarot Group, mis reklaamis munasjutuvillasid eelkõige Lähis-Ida jõukates naftariikides.
Maja hind sõltuvalt siseviimistlusest ja lisamugavustest oli 400 000 – 500 000 dollarit (350 000 – 450 000 eurot).
Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatide naftarikkurid jõudsid 721 majast osta ära 351 maja. Kuid siis hakkas nafta hind langema ja naftaärimehed ei soovinud enam Türgis Disney-villat.
«Osad müügitehingud tuli tühistada ja raha tagasi maksta. Lisaks hakkasid Türgis kerkima ehituskulud, mille tõttu tuli ehitamine seisma panna,» teatas Sarot Groupi asejuht Mezher Yerdelen.
Nüüd tahab Sarot Group, et kohus kuulutaks ta pankrotistunuks. See võimaldab neil majaehitusprojektiga alustada puhtalt lehelt.
Firma teatel on Türgis ehitusturu olukord normaliseerunud ja nad tahavad seni külmutatud projekti lõpetada sellel aastal. Lisaks araablastele ootavad nad maju ostma ka jõukaid ameeriklasi ja eurooplasi.
Izmiri ülikooli majandusprofessor Alper Dumar nii optimistlik ei ole, sest tema sõnul võib Türgis igal hetkel kinnisvaramull lõhkeda.
«Paaril viimasel aastal on üha enam ehitusprojekte jäänud pooleli ja mitmed firmad on läinud pankrotti. Kinnisvaraturul ei ole olukord kiita,» lisas Dumar.
Türgi meedia on Burj Al Babasi ristinud Dracula külaks, kuna see on tühi ja kummituslik.