Pildid ja video: hulljulged sukeldujad kohtusid planeedi suurima mõrtsukhaiga

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hulljulged sukeldujad ujusid koos maailma suurima haiga.
Hulljulged sukeldujad ujusid koos maailma suurima haiga. Foto: Reuters/ScanPix

Maailma suurim mõrtsukhai, kuuemeetrine Deep Blue, ilmus taas välja. Seekord leidsid hulljulged sukeldujad ta Hawaii ranniku lähedalt, kus hiiglaslik hai pidas parasjagu söömaaega.

Mõrtsukhaid on maailma suurimad röövkalad, kes kasvavad tavaliselt 4,5-meetriseks, kuid nende suurim esindaja Deep Blue (eesti keeles «sügavsinine») on kuus meetrit pikk, kaalub 2,5 tonni ja on arvatavasti üle 50 aasta vana. Maailma suurimale vaalhaile jääb Deep Blue siiski kuue meetriga alla.

Planeedi pirakaim mõrtsukhai jäi nüüd kaamera ette Hawaii ranniku lähedal, kus ta parasjagu kašeloti laipa järas, vahendab The Sun. «See oli tema jaoks kui söö-palju-jaksad bufee,» kommenteeris vaatepilti sukelduja. Kašelott ehk võidisvaal on nimetatud mõrtsukhaist omakorda veel kuni kolm korda suurem.

«Tema kõrval tundusid tiigerhaid kui barrakuudad,» ütles sukelduja.
«Tema kõrval tundusid tiigerhaid kui barrakuudad,» ütles sukelduja. Foto: Reuters/ScanPix

Sukeldujad Mark Mohler ja Kimberly Jeffries ei kohkunud Deep Blue ees kartma ning kasutasid võimalust koos tohutu kalaga ujuda. «Esialgu ei suutnud ma seda lihtsalt uskuda. Ta jälitas kolme tiigerhaid kašeloti karkassini ja tema kõrval tundusid tiigerhaid kui barrakuudad,» rääkis Mohler. Barrakuuda ehk hiid-noolhaug on troopilistes vetes elav suur haugitaoline röövkala, mille pikkus enamasti üle kahe meetri ei ulatu.

Kuulsa mõrtsukhaiga sai kohtuda sukelduja Ocean Ramsey, kelle sõnul on Deep Blue imeilus ja õrn hiiglane, kes soovis paati kratsimispuuna kasutada. «Me sõitsime välja päikesetõusu ajal ja ta veetis meiega enam-vähem terve päeva,» rääkis sukelduja.

Sukelduja Ocean Ramsey sõnul on Deep Blue imeilus ja õrn hiiglane, kes soovis vaid paati kratsimispuuna kasutada.
Sukelduja Ocean Ramsey sõnul on Deep Blue imeilus ja õrn hiiglane, kes soovis vaid paati kratsimispuuna kasutada. Foto: Reuters/ScanPix

Deep Blue on lihtsasti ära tuntav, kuna tal on külje peal vigastuste jäljed, mis võisid teadlaste sõnul tekkida võitluse või kopuleerumise käigus. Hai on ka märgistatud.

Viimati nähti maailma suurimat mõrtsukhaid möödunud aasta juulikuus, kui ta ujus umbes 4000 kilomeetri kaugusel Mehhiko läänerannikust. Hawaii lähedal mõrtsukhaisid eriti sageli ei kohta, kuna nad eelistavad külmemaid veetemperatuure.

Vaata, kuidas hulljulge Ocean Ramsey koos haiga ujus:

Tagasi üles