Ainsa eestlasena! Ultrasportlast Joel Juhti hakkab testima Kosmosealase Meditsiini Keskus

Joel Juht alustab ainsa eestlasena teekonda Yukon Arctic Ultra maratonile.

FOTO: Erakogu

Juba järgmisel esmaspäeval, 21. jaanuaril, alustab Joel Juht ainsa eestlasena teekonda Yukon Arctic Ultra maratonile, millele antakse stardipauk 3. veebruaril Kanadas. Juht võtab ette maksimaalse distantsi (ehk ligikaudu 700km), mille võistlejaid tuleb uurima ka Berliini Kosmosealane Meditsiini Keskus.

Yukon Arctic Ultra maraton esitab inimese kehale tõsised füüsilised ja psühholoogilised väljakutsed ning teadlaste eesmärk on näha, millised muutused nii äärmuslikus keskkonnas inimesega toimuma hakkavad.

Võistlejatel on kogu distantsi jooksul ette nähtud vaid kaks kontrollpunkti, kus jälgitakse sportlaste pidevat energiakulu, aktiivsust ning südame löögisagedust. Lisaks on eesmärk näha võistluse lõpus kõigi osalejate keha koostist (rasvasisaldus, rasvavaba mass, veesisaldus), kui palju tuli puhata ning milline oli erinevates etappides psühholoogiline seisund.

Joel Juht alustab ainsa eestlasena teekonda Yukon Arctic Ultra maratonile.

FOTO: Erakogu

Terve võistluse jooksul kannavad maksimaalse distantsi läbijad SenseWear seadeldist, mis paigaldatakse vastu nahka käe ülaossa, et mõõta kiirendusi, galvaanilist nahareaktsiooni, temperatuuri ja soojusvoogusid. Seadeldise abil kogutud andmete põhjal on võimalik arvutada välja energiakulu ja uneindeksite tulemused (kui kaua uni kestis, kui efektiivne uni oli).

Sportlastele ei sea seadeldis mingeid takistusi, sest kaalub vaid 80 grammi ning on lihtsasti kinnitatav. Lisaks tuleb võistlusel kanda Polar'i vööd ja spordikella, et salvestada südamelöögisagedus. Võistluse järel on osalejatel endil võimalik kõigi andmetega tutvuda.

Käesoleval nädalal tuleb Joel Juhtil kokku saada kogu maratoni toidu- ja joogivarud, pakkida kokku varustus ning võtta kaasa kõik vajalik võistlusel ellujäämiseks. Esimene eestlane asub sellele pöörasele teekonnale juba 21. jaanuari varahommikul!