Itaalias Firenzes asuvat Uffizi galeriid külastanud mees sai nii võimsa kunstielamuse, et see oleks võinud ta eluküünla kustutada.
Renessansikunstniku Botticelli Venus tekitas infarkti
70-aastane itaallane oli 15. detsembril selles galeriis vaatamas renessansikunstniku Sandro Botticelli maali «Venuse sünd», kui ta sai infarkti, teatab artsy.net.
See kuulus maal valmis Botticellil umbes 1485. aastal ja sellel on ta kujutanud Vana-Rooma armastus- ja ilujumalannat Venust sündimas merevahust. Alasti jumalanna, kellel on pikad blondid juuksed, seisab teokarbil.
Galeriis oli samal ajal maale vaatamas ka üks kardioloog, kes infarkti saanud meest aitas. Galerii töötajad kutsusid kiirabi ja mees viidi haiglase, kus ta paraneb.
Arstide sõnul põhjustas mehele infarkti niinimetatud Stendhali sündroom, mille puhul võib võimsa kunstielamuse tõttu tekkida mitmeid terviseprobleeme, kaasa arvatud infarkt.
See sündroom, mida nimetatakse vahel ka Firenze sündroomiks, sai oma nime prantsuse kirjaniku Stendhali (1783 – 1842), kodanikunimega Marie-Henri Beyle järgi. See kirjanik kirjeldas Itaalias Firenzes saadud kunstielamusi oma 1817. aasta teoses «Rome, Naples et Florence».
Kunstielamuse sündroomile andis 1989. aastal Stendhali nime itaalia psühhiaater Graziella Magherini. Ta dokumenteeris üle 100 juhtumi, milles suurepärane kunstielamus südame seiskas, hingamisraskusi, hallutsinatsioone ja minestamist tekitas.
Sandro Botticelli (pärisnimega Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi; 1444 või 1445 Firenze – 17. mai 1510 Firenze) oli itaalia kunstnik, kelle teostes on tähtsal kohal antiikmütoloogia.
Botticelli on oma maalil «Venuse sünd» kujutanud jumalannat täiskasvanud naisena. Ühel pool Venust on läänetuul Zephyros oma abikaasa Chlorisega, teisel pool taimekasvujumalanna Flora.
Arvatakse, et Venuse modelliks oli Botticelli kallim Simonetta Vespucci, keda peeti Firenze kõige ilusamaks naiseks.
Uffizi galerii (itaalia keeles Galleria degli Uffizi) on muuseum Itaalias Firenzes, olles Euroopa üks vanemaid ja kuulsamaid muuseume.
Kollektsiooni põhiosa pärineb kuulsa Medicide dünastia kogudest. Selles muuseumis näeb 12. – 18. sajandi teoseid.