Briti prints Charles, kes täna saab 70-aastaseks, on kogu oma elu valmistunud kuningaks saama, kuid seni on veel Briti troonil ta ema, kuninganna Elizabeth II.
Pildid ja dokvideo: täna 70-aastaseks saava prints Charlesi elu läbi aastakümnete
Briti meedia kirjutab, et kui 14. novembril 1948 sündinud Charles oleks tavaline britt, siis veedaks ta pensionipõlve, tegeledes harrastuste ja lastelastega, kuid ta ei ole tavakodanik.
Walesi prints Charlesi kasvatati lapseeast alates saama kuningaks, kuid kuna Elizabeth II tervis on hea ja ta ta ei ole troonist loobunud, siis peab prints veel ootama.
Charles on teinud juba ajalugu, olles kõige kauem kroonimist oodanud Briti troonipärija.
Prints Charles sündis üks aasta pärast oma vanemate, printsess Elizabethi, kellest 1952. aastal sai kuninganna Elizabeth II, ja prints Philipi abiellumist. Ta kasvas enamjaolt lastehoidjate käe all, oma vanemaid nägi ta aegajalt.
Elizabeth ja ta mees käisid pärast poja sündi mitmetel välisvisiitidel, olles kodus harva. Ühel korral oli kuninglik paar ära viis nädalat, jõudnud tagasi koju, tegi kuninganna esmalt ära vajaliku paberitöö ja jälgis hobuste võiduajamisi ning alles siis pääses oma 13-kuuse poja juurde.
Prints Charles oli kolmeaastane, kui ta emast sai kuninganna Elizabeth II. Kuningnna krooniti 2. juunil 1953 Westminster Abbeys.
Briti kõrgklassi kombe kohaselt õppis Charles mitmes internaatkoolis, jätkates vanemana õpinguid mainekas Cambridge’i ülikoolis, kus ta põhiaineteks olid ajalugu, arheoloogia ja antropoloogia. Briti kuningliku pere meestele omaselt läbis ta ka sõjaväelise koolituse, olles nii lennu- kui mereväes.
Lisaks valmistati teda ette saama kuningaks, ta pidi selgeks õppima kuidas üks või teine tseremoonia toimub. 1969. aastal sai temast ametlikult Walesi prints, troonipärija.
Onu, krahv Louis Mountbatten andis Charlesile nõu, et naudi noorena elu, loo suhteid paljude naistega ja siis abiellu kogenematu verinoore naisega.
Printsil olid suhted kõrgklassi kuuluvate perede tütarde Sarah Spenceri, Jane Wellesley ja Amanda Knatchbulliga. Talle jäi 1971. aastal silma ka Camilla Shand, kes talle enim meeldis.
Briti meedia spekuleeris sel ajal, et Charles vist abiellub Luksemburgi printsess Astridiga. Tegelikult oli Charles lummatud Camillast, kuid kuninglik pere ei oleks Camillat abikaasana heaks kiitnud.
Camilla Shand abiellus 1973. aastal aadlisoost sõjaväelase Andrew Parker-Bowlesiga, nad said kaks last. Parker-Bowles kuulus Briti kuningliku pere sõprade ringi ja prints Charlesist sai 1974 nende poja Thomase ristisa.
Kui Charles hakkas lähenema 30. eluaastale, hakkas Elizabeth II nõudma, et poeg abielluks.
Printsi kallimaks oli olnud lady Sarah Spencer ja ta oli varem paaril korral kohtunud Sarah noorema õe Dianaga, kuid Charlesi silmis oli Diana lihtsalt üks plika.
Elizabeth II arvates oli üsna elukogenematu 20-aastane Diana sobiv kuninglikku perre järglasi sünnitama.
Prints Charles kihlus lady Diana Spenceriga 24. veebruaril 1981. aastal. Nad abiellusid sama aasta 29. juulil.
See abielu ei kujunenud õnnelikuks, sest Charles ja Diana olid väga erinevad. Mõrsja sai juba enne laulatust aru, et ta mees ei ole endist kallimat Camillat unustanud.
Abiellunutel ei olnud ühiseid hobisid, huvipakkuvaid projekte, sarnaseid elukogemusi ja oli erinev sõpruskond. Charles koges, et Diana muutub aina popularasemaks ja tema jääb oma naise varju.
See abielu kujunes ohvrite toomiseks, kuid hoolimata sellest said nad kaks poega, 1982 sündinud prints Williami ja 1984 sündinud prints Harry.
Briti kõmumeedia haaras kinni Charlesi ja Diana vahelistest pingetest ning teistest skandaalidest, mida Briti kuninglikus peres ei olnud just vähe.
Diana jaoks oli viimaseks piisaks, kui Charlesi ja Camilla salakõnelused jõudsid meediasse. Diana ja Charles kolisid lahku elama 1992. Prints Charles tunnistas 1994. aasta detsembris, et tal on abielu ajal salasuhe Camillaga.
Diana ja Charlesi lahutus jõustus 1996 ning Diana hukkus 31. augustil 1997 Pariisis autoõnnetuses.
Briti meedia teatel on prints Charles alati olnud vaid teine viiul, esmalt jäi ta oma ema Elizabeth II, siis oma naise, printsess Diana varju.
Pärats Diana traagilist hukkumist süüdistasid paljud Charlesi, et tema on Diana varajases surmas süüdi.
Camilla Parker-Bowles ja ta mees lahutasid 1995, kuid kuna Camilla ja Charlesi salasuhe oli kõmumeedia hambus, siis nad ei saanud oma suhet avalikustada.
Charles ja Camilla osalesid esmakordselt koos sündmusel kaks aastat pärast printsess Diana surma. Paar abiellus 2005. aasta aprillis.
Praeguseks on Briti kuningliku perekonna maine, mis 1980. – 1990. aastatel sai skandaalide tõttu kahjustada, hakanud taastuma. Charlesi pojad William ja Harry ei ole eriti skandaalsed olnud ning nüüdseks on nad mõlemad õnnelikus abielus. Williamil on kolm last, Harry saab järgmise aasta kevadel esmakordselt isaks.
BBC tegi troonipärija Charlesi 70. juubeliks dokumetaalfilmi «Prince, Son & Heir: Charles at 70» (Prints, poeg ja troonipärija: 70-aastane Charles).
Charles räägib dokumentaalfilmis, mida ta kuningaks saades teeb. Tema arvates ei saa ta teha asju samamoodi nagu ta ema Elizabeth II, sest aeg on siis teine.
Charles on tegelenud nüüdisarhitektuuri, kliimamuutuse ja looduskaitse küsimustega ning 1992. aastast ka orgaanilise taimekasvatusega. Tallle kuulub edukas firma Duchy Originals.
Dokumentaalfilmis räägivad Charlesist mitu ta pereliiget, kaasa arvatud ta pojad William ja Harry. Abikaasa, Cornwalli hertsoginna Camilla sõnul on Charles hea vanaisa, kes loeb lastelastele näiteks «Harry Potteri» raamatuid.
Poeg Williami sõnul on Charles vanaisa nagu vanaisad ikka, kuid Charles on vanaisa, kellest saab kunagi kuningas.
Prints Charlesi 70. juubeli pidustused algasid juba sel suvel ja kestavad aasta lõpuni.