Briti piloodi Daniel Boyeri arvates on Malaysia Airlinesi lennuk Boeing 777, mis kadus 8. märtsil 2014, Kambodža džunglis.
Video: brittide arvates on kadunud MH370 lennuk Kambodža džunglis
Lend MH370 startis Malaisiast Kuala Lumpurist ja pidi lendama Hiinasse Pekingisse, kuid sinna ta ei jõudnud, kadudes Lõuna-Hiina mere kohal radariekraanilt, teatab news.com.au.
Hoolimata mitu aastat kestnud otsingutest ei ole selle lennuki ning pardal olnud 227 reisija ja 12 meeskonnaliikme saatus teada.
Britist piloot Daniel Boyer hakkas MH370 juhtumit uurima omal käel, võttes appi Google Earth rakenduse. Boyeri väite kohaselt leidis ta satelliitpiltidelt objektid, mida saab pidada kadunud lennuki mootoriks, tüüriks ja kokpitiks. Need asuvad 16 kilomeetri kaugusel paigast, mida teine britt, dokumentaalfilmide tegija Ian Wilson peab Malaysia Airlinesi lennuki allakukkumise paigaks.
Boyeri sõnul on üks leitud objekt mõõtmetega 4,3 meetrit korda 2,7 meetrit ja teise pikkus on umbes 5,4 meetrit ning need mõõdud vastavad Boeing 777 mootorile ja kokpitile.
«Olen vendunud, et need on pärit kadunud lennukist ja neid tuleb uurida,» lausus Boyer.
Filmitegija Ian Wilsoni sõnul uuris ta Google Maps rakenduses džungliala, mis jääb Kambodža pealinnast Phnom Penhist lõunasse.
Meeste uuring jõudis sotsiaalmeediasse, pakkudes huvi Hiina võimudele, kes kaasasid uuringusse kosmosesatelliidid, kuid hiinlaste sõnul nad midagi huvipakkuvat ja lennukile viitavat ei leidnud.
Wilson ja ta vend üürisid septembris helikopteri, et ise uurida Kambodža džungliala, mis asub Chrok La Eangi kose juures, kuid paksu metsa tõttu ei olnud just palju näha.
Vennad laskusid koos Kambodža endiste sõduritega langevarjude abil džunglisse. Neil tuli matkata mägisel maastikul kaks päeva paika, kus Google Mapsis oli näha ebatavaline objekt.
Wilsoni sõnul nad ei jõudnud sihtpunkti, kuna neil olid ees ebaseaduslikud puulangetajad, kes olid metamfetamiini laksu all, olles valmis neid tulistama. Lisaks on piirkonnas seni plahvatamata maamiine, mis on ohtlikud.
Lennunduseksperdid on nii Wilsoni kui Boyeri leidude suhtes skeptilised. Nende arvates on näiteks Google Mapsist leitu pigem pilt džungli kohal lendavast lennukist, mitte Boeing 777 vrakk.
Üks Boyeri ja Wilsoni leide kommenteerinud anonüümne isik teatas, et alates Malaysia Airlinesi lennuki kadumisest 2014, on sotsiaalmeedias levinud pildid «džunglilennukist». Kommenteerija andmetel levisid «vrakipildid» näiteks detsembris 2015 ja märtsis 2017.
Malaysia Airlinesi lennuki kadumist uurinud rahvusvaheline meeskond, kuhu kuulusid mitme riigi eksperdid, leidsid India ookeani piirkonnast väikesid osi, mis võivad pärineda 2014. aasta märtsis kadunud lennukilt.
Lennu MH370 saladus on seni lahendamata, kuna kogu lennukit ja pardal olnute surnukehi leitud ei ole.
Malaisias selle aasta esimesel poolel avaldatud MH370 lõppraporti kohaselt ei saa välistada, et see lennuk kukkus alla terroriakti tõttu.