Filmimees Ilmar Raag tegi südamliku heateo, kui aitas päästa maantee ääres kükitanud kaku elu. Raag kirjutas juhtunust Facebooki toreda jutukese.
Südamlik heategu! Filmimees Ilmar Raag päästis tee äärest vigastatud kaku (3)
«Sõitsin temast mööda ja alles siis ütlesin, et see ei ole võimalik. Tee ääres kükitas kakk nimega Kalmer. Paarsada meetrit hiljem pöörasin auto ringi. Mul oli õigus. Kalmer istus õnnetu sulehunnikuna tee ääres, samal ajal kui napi pooleteise meetri kauguselt autod mööda kihutasid. Ta ei liigutanud, kui ma ta ees peatusin autoga. Mõne hetke jooksul arvasin, et see karvapall on juba surnud, aga siis liigutas ta veidi pead. Minu auto tuled pimestasid teda. «Mis Sinuga siis juhtus?» küsisin tema poole jalutades. Esialgu ei vastanud ta midagi. Järsku aga keeras ta oma pead minu poole ja avas silmad. Pea käändus tahapoole täpselt nagu filmides näidatud. Umbes 180 kraadi. Ja silmades oli hirm. «Kuule, mine nüüd metsa ära,» ütlesin talle, kummardudes ettevaatlikult allapoole. Vastuseks ajas ta ennast turri ja justkui üritas lendu tõusta. Paraku lohises üks tiib mööda maad. Ilmselt oli ta mõnele autole otsa lennanud,» kirjeldas Raag juhtunut Facebookis.
Filmimees polnud kindel, mida sellises olukorras tegema peaks. «Mida ma pidin tegema? Kas keegi tahab Kalmeri tiiba hakata parandama? Võib-olla ütleks Aleksei Turovski, et loodus ongi julm. Kui teda metsa poole lükata, siis sööb varsti keegi rebane ta ära,» mõtiskles Raag.
Õnneks peatus tee ääres teinegi auto, mida juhtinud noor naine teadis Keskkonnainspektsiooni valvetelefoni numbrit, kuhu sellistel juhtudel helistama peab. Telefonis paluti lind toimetada mingi riide sees 50 kilomeetri kaugusele Põlvasse. «Minu pakutud metsajope kohta ei osanud ta esimese hooga midagi arvata. Vaid kui olin selle talle üle pea visanud, üritas ta veel oma haige tiivaga eemale jalutada, aga nüüd surusin ta vastu maad ja voltisin tiiva nii õrnalt kui oskasin ta külge tagasi. Kalmer ei teinud ühtegi häält,» kirjeldas Raag.
Raagile appi tulnud naine sõidutas kaku Põlvasse, nendega kaasa läks ka filmimehe jope. «Kui ma juba liikuma hakkasin, mõtlesin veel, et tegelikult ei oskaks ma kakul ja öökullil vahet teha, rääkimata sellest, et võiksin olla kindel, kas mu vigastatud sõbra nimi oli Kalmer või hoopis Kertu. Aga palju rohkemat ei oleks osanud ikkagi teha. Võib-olla oli see kõik vaid lasteraamatuid lugenud mehe asjatu püüdlus... Ma ju ei tea, mis kahjustused tal veel võisid olla,» pajatas Raag.
Tund aega hiljem sai mees sõnumi, et lind jõudis õnnelikult Põlvasse. «Mis muud kui head paranemist. Teinekord metsas näeme. Ma loodan,» kirjutas Raag.
Vigastatud metslooma või -lindu märgates tuleb sellest teatada Keskkonnainspektsiooni ööpäevaringsel valvenumbril 1313, kust edastatakse info vastavale spetsialistile, kes hindab olukorda ja otsustab edasise tegevuse üle. Linnas liikuvast suurest metsloomast (põder, metssiga, karu, hunt, punahirv, metskits) või maanteel hukkunud suurulukist tuleb samuti teada anda valvetelefonil 1313.