Edward von Lõnguse skandaalne tuur lõppeb Tallinnas suure üllatusega

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Edward von Lõngus Viinis.
Edward von Lõngus Viinis. Foto: Gytis Dovydaitis ja Jaanus Hannes

Edward von Lõnguse Eesti 100. sünnipäevale pühendatud Euroopa-tuuri suure finaalina kerkis eile Riia kesklinna üle-elusuurune Kivikuningas Lembit, maailma esimene roboti prinditud liitreaalsuse-seinamaaling. Juba homme aga võetakse kogu teekond kokku Telliskivi Loomelinnakus vaid ühel õhtul avatud pop-up näituse ja peoga.

Edward von Lõnguse (R)estart Reality tuuri raames jõudis kunstniku poolt uuele elule äratatud reisiseltskond, nutiseadmetes liitreaalsuse tehnoloogia abil ellu ärkavad vanad eestlased,  kokku 11 Euroopa pealinna tänavatele  ̶  Berliini, Brüsselisse, Rooma, Helsingisse, Kopenhaagenisse, Pariisi, Budapesti, Vilniusse, Londonisse, Viini ja Riiga. Kui mujale ilmusid teosed ligikaudu elusuuruses, siis Riia linnal hoiab nüüd silma peal 7,5 meetri kõrgune Kivikuningas.

Tegu on kogu maailmas ainulaadse liitreaalsuse-seinamaalinguga, mis teostati Eesti ühe lennukaima startupi, SprayPrinteri just tootmisest tulnud uue roboti abiga. «Riias ei ole just väga palju kaasaegset tänavakunsti ja meile meeldib see teos eriti sellepärast, et ta näitab, kuidas tänavakunst ja uued tehnoloogiad aitavad jutustada põnevaid lugusid inimestest ja kultuurist laiemalt,» märkis Riia seinamaalingu valmimisele kaasa aidanud Ieva Niedre kultuurifondist INITIUM.

Juba homme õhtul algusega kell 16 aga toimub Telliskivi Loomelinnakus kogu tuuri kokkuvõttev pop-up, mis toob publikuni meeldejäävaimad hetked kõigist reisisikohtadest ning võimaldab veidi piiluda ka tuuri köögipoolele. Näha saab näiteks kunstniku originaal-stencileid (kunstiteoste loomiseks kasutatavaid šabloone) ja muud anonüümse tänavakunstniku professioonis tarvilikku. Tuuril kogetud seiklused on jäädvustanud fotograaf Ruudu Rahumaru ning videooperaator Gytis Dovydatis – ainsad inimesed, keda Edward von Lõngus on usaldanud oma tegevust dokumenteerima.

Ühtlasi on tegu meeleoluka tänuüritusega kõigile, kes on Edward von Lõnguse seiklustele Euroopas pöialt hoidnud. Nagu ikka, on kunstnikul publikule varuks ka mõningaid üllatusi.

Tagasi üles