Tänavakunstnik Edward von Lõngus sattus Viini politseiga sekeldustesse

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Edward von Lõnguse Eesti 100. juubelile pühendatud Euroopa-tuur on jõudnud eelviimasesse sihtkohta, Austria pealinna Viini. Ühel ööl linnaruumis töötanud kunstnik sattus aga taas politsei huviorbiiti. 

Seekord saabus von Lõnguse tegevust inspekteerima lausa kolm politseiekipaaži. Kunstnikule anti siiski võimalus teosed lõpetada ning politseinikud lahkusid, taskud täis kleepse digitänavakunstitegelastega.

Edward von Lõngus sattus Viini politseiga sekeldustesse.

FOTO: Gytis Dovydaitis ja Jaanus Hannes

Von Lõnguse teosed jõudsid Viini koostöös Calle Libre rahvusvahelise tänavakunstifestivaliga. «Edward von Lõnguse tööd pakkusid meile suurt huvi, sest need toovad tänavakunsti tegemisse ja vastuvõtmisse interaktiivse mõõtme. Eriti muljetavaldav on see, kuidas tema teosed kasutavad ära tehnoloogiat ja uue meedia võimalusi, samuti on põnev teoste ajalooline taust. Oma mitmekihiliste stencilitega eristub von Lõngus selgelt ja jätab Viini tänavakunstimaastikule oma isikupärase jälje,» ütles Marina Bartoletti, üks festivali korraldajatest.

Calle Libre on üsna eripärane tänavakunstifestival, kuna lisaks traditsioonilisematele tänavakunstipiirkondadele on festival koha sisse võtnud ka Viini olulisimas kunstikvartalis, prestiižse Museumsquartier´i alal. Nii näevad Viini tähtsamaid kunstimuuseume külastavad inimesed teel näitusele nüüd ka Edward von Lõnguse Kivikuningat ja teisi digitänavakunstitegelasi.

Lisaks tuuri ametliku programmi kuuluvatele vanadele eestlastele, kelle saab nutitelefonis liitreaalsuse tehnoloogia abil ellu äratada, jättis von Lõngus ka Viini ka uue teose surmatantsu-seeriast ning teose pealkirjaga «Pesupäev», mis on omamoodi orgaaniliseks koostööks teiste teose asukohas tegutsenud tänavakunstikega.

Kohalik tänavakunstnik Chinagirl Tile märgib: «Edward von Lõnguse teosed lisavad meie linna mitmekesisust. Austria tänavakunsti- ja grafitiskeene ei ole väga suur ja viimasel ajal olen ma tundnud puudust teostest, mis kannavad mingit poliitilist või ühiskondlikku sõnumit. EvL toob Viini väga oodatud värsket lähenemist.»

Edward von Lõngus Viinis.

FOTO: Gytis Dovydaitis ja Jaanus Hannes

Tänavakunstituuri (R)estart Reality näol on tegu innovaatilise Eestit tutvustava kunstiprojektiga, mis on osa EV100 rahvusvahelisest programmist. Projekti viib ellu Eesti Kaasaegse Kunsti Keskkond NOAR.eu.

Euroopa-tuuri raames on von Lõnguse teosed  jõudnud juba kümnesse pealinna - Berliini, Brüsselisse, Rooma, Kopenhaagenisse, Pariisi, Budapesti, Vilniusse, Londonisse ja Viini. Septembris ootab ees viimane sihtkoht, Riia. Von Lõnguse digitänavakunstiteosed räägivad oma loo Android ja iOsS rakenduse abil. Proovi ise SIIT!

Tagasi üles