Uus-Meremaa peaministri sõnul õpetab ta oma tütre maoori keelt rääkima

Jacinda Ardern ja ta tütar Neve Te Aroha Ardern Gayford

FOTO: MICHAEL BRADLEY / AFP/Scanpix

Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern sõnas, et ta tütar Neve Te Aroha peab oskama ka maoori keelt ja ta kavatseb seda talle õpetada.

Uus-Meremaal on kolm ametlikku keelt: inglise, maoori ja viipekeel, teatab The Guardian.

«Kuna meie riigis on mitu ametlikku keelt, millest kaks, inglise ja maoori on põhilised, siis peab ka mu tütar Neve Te Aroha neid oskama. Eelkõige maoori keelt, kuna siis mõistab ta paremini põlisrahvast, maoore. Mulle lihtsalt meeldib maoori keel,» teatas Ardern maoorikeelsele televisioonile intervjuud andes.

Jacinda Ardern

FOTO: Marty Melville / AFP/Scanpix

Arderni ja ta elukaaslase, telesaatejuht Clarke Geyfordi tütar Neve Te Aroha Ardern Gayford sündis 21. juunil. Ema oli lapsega kuus nädalat kodus ja nüüd läks tööle tagasi. Nüüdsets on Clarke Geyford isapuhkusel, et lapse eest hoolitseda.

Jacinda Ardern ja Clarke Geyford koos tütar Neve Te Aroha Ardern Gayfordiga

FOTO: HANDOUT / REUTERS7Scanpix

Jacinda Ardern ja Clarke Geyford koos tütar Neve Te Aroha Ardern Gayfordiga

FOTO: HANDOUT / REUTERS/Scanpix

Arderni sõnul on ta juba mõnda aega maoori keelt õppinud ja ta õpingud jätkuvad.

Uus-Meremaa statistikaameti teatel on maoori keele kasutamine põlisrahva seas 1996  – 2013 kahanenud 3,7 protsenti, samas on maoori keel muutunud aina populaarsemaks mittemaooride ja maooridest haritlaste seas, kes on asunud seda agaralt õppima.

Arderni sõnul andis ta tütrele teiseks eesnimeks maoori nime Te Aroha, kuna maooride kogukond on teda ja ta perekonda toetanud.

«Maoorid on Uus-Meremaa põlisrahvas. Mina ja mu mees täname neid meile avaldatud teotuse eest sellega, et me tütar kannab maoori nime,» lausus peaminister.

Maoor

FOTO: Caro / Kahnert / Caro / Kahnert/Scanpix

Uus-Meremaal on plaan hakata koolides alates 2025. aastast maoori keelt õpetama.

Tagasi üles