Eurolaulu Raadio

Naisliikumise Femen aktivist leiti Pariisi korterist surnuna

Oksana Shaško

FOTO: Sergei Supinsky / AFP/Scanpix

Ukrainast alguse saanud naisliikumise Femen üks asutajatest, Oksana Shaško leiti ta Pariisi elukohast surnuna.

AFP teatel oli 31-aastase Shaško surnukeha juures hüvastijätukiri, mis viitas, et naine võttis endalt ise elu.

Oksana Shaško

FOTO: Sergei Supinsky / AFP/Scanpix

«Teatan sügava kurbusega, et Oksana on surnud,» edastas samuti Prantsusmaal elav Femeni juht Inna Sevtšenko sotsiaalmeedias.

Inna Shevtšenko

FOTO: Gabriel Bouys / AFP/Scanpix

Veel üks Femeni asutaja, Anna Gutsol kirjutas Facebookis: «RIP. Kartmatu, kuid samas haavatav Oksana Shaško lahkus meie seast. Leiname teda koos ta pere ja sõpradega».

Gutsoli teatel ootavad nad politsei ametlikku teadet ta surma põhjuse kohta.

Shaško oli üks neist noortest naistest, kes 2008. aastal asutasid Ukrainas naisliikumise Femen. 2013. aastal asus Shaško elama Pariisi, kus ta eemaldus liikumisest, tegeledes kunstiõpingute ja kunstiga.

Oksana Shaško

FOTO: GLEB GARANICH / REUTERS/Scanpix

Oksana Shaško

FOTO: GLEB GARANICH / REUTERS/Scanpix

Femeni loosung «Tulin, võtsin end alasti, võitsin» muutus kiiresti populaarseks. Need naisaktivistid on oma protestide ajal palja ülakehaga ja nende kehadele on kirjutatud protestisõnumeid.

Nad protestivad nii seksismi, autoritaarsuse kui rassismi vastu. Nad on protestinud näiteks Ida-Ukrainas käiva sõja, Venemaa presidendi Vladimir Putini, Prantsusmaa paremäärmusliku partei Front National ja äärmusrühmituse Islamiriik vastu.

Femeni äärmusislamismi vastane protest

FOTO: MIGUEL MEDINA / AFP/Scanpix

Selle naisliikumise liikmeid on mitmel korral kohtusse kaevatud ja seni on käimas mitu nendevastast kohtuprotsessi.

Femeni teatel oli Shaško üks nende kolmest liikmest, kelle Valgevene julgeolekutöötajad Valgevene presidendi Alaksandr Łukašenka vastase protesti käigus 2011 arreteerisid, metsa viisid ja alasti võtta käskisid. Naised valati bensiiniga üle ja nad ähvardati süüdata. Lisaks aeti nende pead kiilaks.

Kui Putin 2017 Krimmi külastas, korraldas Femen taas protesti. Siis rööviti Shaško tundmatute isikute poolt ja teda peksti, mille tõttu ta vajas pikaajalist haiglaravi.

Oksana Shaško

FOTO: Sergei Supinsky / AFP/Scanpix