«Galaktika valvurite» režissöör vallandati vägistamise -ja pedofiilianaljade pärast

Vahur Joa
, Reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
James Gunni ei palgata Disney korporatsiooni poolt tagasi
James Gunni ei palgata Disney korporatsiooni poolt tagasi Foto: SCANPIX

James Gunn, Marveli superkangelaste filmi «Galaktika valvurid» režissöör, vallandati oma ametikohalt pärast seda, kui vanad säutsud tema naljadest vägistamise ja pedofiilia kohta jõudsid päevavalgele.

James Gunn, kes võttis näiliselt tundmatu koomiksisarja ning muutis kahe filmiga selle üheks suuremaks kassahitiks üldse, kasseerides kahe filmiga kokku 1,5 miljardit dollarit, vallandati Disney korporatsiooni poolt reedel, mis tähendab, et kolmanda filmi toob ekraanile keegi teine.

James Gunn
James Gunn Foto: Scanpix

James Gunni kümme aastat tagasi tehtud säutsud leidsid usinad Twitteri-kasutajad, kes need Disney korporatsioonile esitasid. Pärast seda ei olnud MCU filmimaailma omanikel Gunni tulevikku puudutava otsuse tegemine raske. Walt Disney stuudio esimees Alan Horn sõnas avalduses, et need säutsud on õigustamatud ning stuudio on Gunniga koostöö lõpetanud.

Galaktika valvurid (Guardians of the Galaxy)
Galaktika valvurid (Guardians of the Galaxy) Foto: Kultuurikava.ee

James Gunn on aga püüdnud olukorda klaarida, paludes neljapäeval Twitteris vabandust selle eest, et püüdis šokiväärtusele rõhudes nalja teha. Gunn tegi kokku viis säutsu, milles püüdis selgitada seda, mida ta kunagi tegi.

1. Paljud inimesed, kes on minu karjääri jälginud, teavad, et kui ma alustasin, siis ma nägin ennast kui provokaator, tehes filme ja rääkides nalju, mis olid ennekuulmatud ja tabu. Nagu ma olen korduvalt ametlikult seletanud: kui ma muutusin inimesena, siis muutus ka minu töö ja huumor.

2.  Ma ei ütleks, et ma olen parem, aga ma olen väga-väga erinev sellest, kes ma olin mõned aastad tagasi. Täna püüan ma juurutada enda töösse rohkem armastust ning vähem viha. See aeg, kui ma ütlesin midagi sellepärast, et see on šokeeriv ning näha inimeste reaktsiooni, on läbi.

3. Minevikus olen vabandust palunud naljade pärast, mis on teistele inimestele haiget teinud. Mul oli tõesti kahju ja mõtlesin tõsiselt igat sõna oma vabanduses.

4.  Teadmiseks teile, kui ma tegin neid šokeerivaid nalju, siis ma ei elanud neid välja. Ma tean, et see on kummaline asi, mida öelda, ja see tundub nii ilmselge, aga ometigi ma teen seda.

5.  Igatahes, see on täielik tõde: ma tegin kunagi solvavaid nalju. Ma enam neid ei tee. Ma ei süüdista selles enda varasemat mina, aga praegu meeldin endale rohkem ja tunnen ennast rohkem täisväärtusliku inimese ja loojana. Armastust teile kõigile.

Kuigi Disney korporatsiooni, kes ostis mõned aastat tagasi Marveli filmide õigused, otsus paistab olevat kindel, siis vaid päev pärast uudist, et James Gunn on vallandatud, on hakanud inimesed tema kaitseks välja astuma.

James Gunn
James Gunn Foto: Scanpix

Üks selleks on «Galaktika valvurites» Draxi mänginud endine maadleja Dave Bautista, kes sõnas Twitteris: «Mul on rohkem öelda, aga praegu ma ütlen seda: James Gunn on üks armastusväärsemaid, hoolivamaid ning healoomulisemaid inimesi, keda ma olen kunagi kohanud. Ta on õrn ja lahke ning hoolib sügavalt inimestest ja loomadest. Ta on vigu teinud. Me kõik oleme. Ma EI OLE rahul sellega, mis temaga praegu toimub.»

Hiljuti ka Eesti kinodes esilinastunud filmi «Ant Man and the Wasp» režissöör David Dastmalchian näitas oma toetust Gunni vastu üles Instagramis, kui postitas pildi, millel nad koos on.

«Ma olen seda öelnud AASTAID! James Gunn on üks hämmastavamaid inimesi, keda ma olen kunagi tundnud, nii tööalaselt kui isiklikult,» kirjutas Dastmalchian.

Sõna võtsid ka animatsioonisarja «Rick ja Morty» looja Justin Roiland, kes ütles, et Gunni vallandamine on hullumeelne, ning sarja «Arrow» lavastaja Lexi Alexander sõnas, et kuigi ta ei toeta Gunni sajaprotsendiliselt, siis lisas ta, et tema jaoks on kummaline, mis naeruväärsetel põhjustel inimesed mõnikord mineviku tegevuste eest vallandatakse.

Dave Bautista
Dave Bautista Foto: Scanpix

James Gunni kaitseks võttis sõna ka tema noorem vend Sean Gunn, kes mängib «Galaktika valvurites» Kraglini nimelist tegelaskuju.

«On ütlematagi selge, et ma armastan ja toetan enda venda Jamesi ning ma olen väga uhke, kui lahke, südamlik ning kaastundlik ta enda ümber olevate inimeste vastu on,» alustas Sean. «Alates ajast, mil ta oli laps, oli näha, et tal oli kirg (võib-olla saatus) olla artist, rääkida lugusid, leida enda hääl koomiksite, filmide ja oma bändi kaudu. Raskused seda häält leida olid mõnikord kummalised, ekslikud või ka lihtsalt rumalad, kuid ka suurepärased, liigutavad ning naljakad. Pärast pühendamist kogu enda elu «kaitsjate» filmidele ja MCU-le kuus aastat tagasi olen ma näinud, kuidas ta suunab seda häält oma töösse ning on täielikult erinev sellest, kes mõtles välja asju, et inimesi šokeerida.»

Sean Gunn
Sean Gunn Foto: Scanpix

«See muutus mu vennas peegeldus ka muutuses, mille «kaitsjad» läbi tegid. Ma olen kuulnud venda korduvalt ütlemas, et kui Quill (Chris Pratt) kutsub tiimi üles «see on meie võimalus hoolida sellest p****t», et see on just täpselt see üleskutse, mida ta ise pidi kuulma. See oli osaliselt põhjus, miks kogu tiimil oli «kaitsjate» filmi juures nii hea töötada,» lisas Sean.

«See ma loodan, et fännid jätkavad «kaitsjate» filmide vaatamist, mitte vaatamata sellele, et filmitegija oli kunagi eesel, vaid just sellepärast. Need on ju siiski filmid, mis aitavad meil leida parima iseenda. Nende filmidega töötamine tegi minu vennast parema inimese, ning minust samuti. Ma olen alati selle üle uhke,» kirjutas ta lõpetuseks.

 

It goes without saying that I love and support my brother James and I’m quite proud of how kind, generous, and compassionate he is with all the people in his life. Since he was a kid, it was clear he had a desire (maybe destiny) to be an artist, tell stories, find his voice through comics, films, his band. The struggle to find that voice was sometimes clunky, misguided, or downright stupid, and sometimes wonderful, moving, and hilarious. Since devoting his entire life to the Guardians movies and MCU six years ago, I’ve seen him channel that voice into his work and seen him transform from the guy who made up things to shock people. I saw firsthand as he went from worrying about “softening his edge” for a larger audience to realizing that this “edge” wasn’t as useful of a tool as he thought it was. That his gift for storytelling was something better. I saw that he was more open-hearted than the guy who thought he needed to get a rise out of people by making nasty or offensive jokes (or whatever you choose to call them—I don’t think his bluer material was ever his funniest and neither does Mom). And the best part is, this change in my brother was reflected in the change that the Guardians go through. I’ve heard my brother say many times that when Quill rallies the team with “this is our chance to give a shit”—to care—that it’s the pep talk he himself needed to hear. It’s part of what made working on the Guardians movies such a rewarding experience for the cast. We managed to find ourselves involved in a big-budget superhero movie that was, at its core, deeply personal. That’s a gift. And that’s why it’s good. This isn’t new information, by the way. It’s all stuff that James has explained many times in interviews, in more detail and more eloquently. It’s not some new spin. It’s always been part of this story. So I guess my hope is that fans continue to watch and appreciate the Guardians movies, not despite the fact that the filmmaker used to be kind of a jackass, but because of it. They are, after all, movies about discovering your best self. Working on those movies made my brother a better person, and they made me one too. I’ll always be proud of that. Peace.

A post shared by Sean Gunn (@thejudgegunn) on

Twitteri kasutaja ning konservatiiv Jack Posobiec postitas kaks päeva tagasi mõned James Gunni kümme aastat tagasi tehtud naljad oma Twitteri lehele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles