Põhjapõtru, neid poolmetsikuid ja poolkoduseid loomi, õnnestus mitmel korral näha. Need väikesekasvulised loomad on saamide jaoks aastasadu olnud peamine elatusallikas. Praegugi on põhjapõtrade liha see, millest ise toitutakse ja millega turiste meelitatakse.
Põhjapõdralihast supp, praed ja külmroad ei puudu ühestki Lapimaa söögikohast. Aga saamid on murelikud. Euroopa Liidu seadused ei luba enam põhjapõtru senisel kombel tappa ja loomade kaugele spetsiaalsetesse kõigile nõuetele vastavatesse tapamajadesse vedamine muudab kõik suisa jaburaks.
Põhjapõtrade nahast suveniire, sooje susse, veste ja muudki ilusat müüdi Lapimaal kõikjal, ostnuks ka, aga hinnad ... Nojah, Põhjamaad on turisti rahakoti jaoks ikka kõige kallimad olnud.
Hilisel pärastlõunal jõuame sihtpunkti Tankavaarasse. Kullakülla. Grupp jagatakse laiali väikestesse majakestesse, mis meenutavad kullaotsijate majakesi, kui elektriradiaator ja tänapäevane voodipesu välja arvata.
Majade nimed on kullaga seotud: Kulta (kuld), Insinööri, Hakku (kirka), Hippu (kullatükk), Kasööri (kassahoidja), Vaskooli (kullapann) jne. Mida meie Upa tähendas, jäigi teadmata. Ka sõnaraamat ei tea.
Kullast veel mõelda ei saa, õhtu on tulekul ja pimedus pole enam kaugel. Küll jõuame pika istumise matkamisega tasa teha. Oleme ikkagi kunagise presidendi Urho Kaleva Kekkoneni nimelises rahvuspargis ja siin lihtsalt peab matkama. Valida saab ühe-, kolme- ja kuuekilomeetrise raja.
No kolmene ikka, jõuab enne pimedat tagasi.
Neid vaateid ja haruldusi, mida näha sai, sõnadesse panna ei anna. Pole meie sügises kunagi näinud üleni punast pihlakat - lehtede, mitte marjade poolest. Pole kunagi näinud kive, mille värvirikkus tundub lausa ebaloomulik. Pole näinud sellist päikeseloojangut, mis ühelt mäeveerult kauguses avanes.
Tagasi alguspunktis, ootavad meid lõke, vardad vorstide küpsetamiseks ja laulev bussijuht. No mis sa hing veel tahad. Aga õhk kisub külmaks ja kindad ning villased sokid on siin septembri keskel suisa vajalikud.