Kuid ega teatrit tehtud vaid Visbys. Mitmel pool saarel võis näha etendusi. Näiteks suveteatri formaadis Romateater Roma-nimelise linnakese kloostrivaremetes või Stockholmi näitlejate mängitud Strindberg taluhoones.
Kõike muidugi ei jõudnud kaeda, sest soov oli tutvuda Gotlandi looduse ilu ja saare elugagi.
Muusika oli tähtsal kohal
Festivali lummavamaid osi olid arvutud kontserdid nii kirikutes, saalides, laadaplatsidel kui tänavanurkadel. Visbysse oli kokku tulnud suurel hulgal vanamuusika ansambleid.
Meie trupi liikmel Mart Tõnismäel oli rõõm taas kohtuda Saksamaalt pärit ansambliga Wolgemut, kes pakkus talle elamuse Riia hansapäevadel. Tegemist on kolme- kuni viieliikmelise ansambliga, kes mängib torupillidel, trummidel ja rataslüüral kaasakiskuvat keskaegset tantsumuusikat. Täna va' Teater kasutab nende muusikat oma etendustes.
Väga hea mulje jätsid Rootsi noorte ansambel Drakens Huvud, kes esitas viikingite laule, Rootsi poisteansambel Patrask jpt. Muusikutele olid omased mängulust ja rõõm, mis alati nakatasid publiku. Ühiselt musitseeriti keskaegsetes kõrtsides hilisõhtutigi.
Kõige suurema muusikalise elamuse jättis Saksamaalt kohale tulnud tippansambel Cultus Ferox. Viiel torupillil ja trummidel kõlas keskaegne heavy-muusika. Stiilselt nahkades, ehete ja relvadega kaetud mereröövlid puhusid torupillidest trummirütmide saatel välja väga ürgsed, võimsad ja tarduma panevad vanaajalood.
Oli veel palju ansambleid ja lauljaid, kuid kõigini ei olnud selles tegevusterohkuses aega jõuda. Ja rahakoti sügavus polnud põhjatu.
Gotlandi imepärast karget loodust ja saareelanike külalislahkust ei jõua ära imestada. Külalised on kõikjal oodatud. Telkimist eramaal, kui sa ei häiri pererahvast, ei pane keegi pahaks. Tunned end oodatud külalisena.
Palju on külades väikseid muuseume, mille eest kohalikud hoolitsevad ja mille üle uhkust tunnevad. Võib juhtuda, et sa ei kohtagi muuseumi läheduses kedagi, väravale on pandud lihtsalt karp, kuhu võiksid külastuse eest tänuks pisut raha poetada.
Ei jäänud Gotlandilt eestlaste seas nii kuulsad käiakividki toomata. Saare lõunatipus paljastub miljoneid aastaid vana saviliivakiht, kust neid käiakive vanasti murti. Kunagisest kaevandusest on seal väike muuseum. Alati on aga võimalik rannast neidsamu kive ise korjata ja mälestuseks kaasa võtta.
Saarele on väga iseloomulikud väga omapärased looduse kujundatud kivisambad, mis nagu kurva kuju rüütlid enamasti mere ääres seisavad, kohata võib neid aga sisemaalgi.
Eriti võimsaid kivisambaid ja väga-väga ürgset ning kummalist loodust näeb väikesel Farö saarel, mis sisuliselt kuulub Gotlandi juurde ja kuhu saab kümneminutilise praamisõiduga. Ja uskumatu, see on tasuta.
Enne Ojamaale sõitu soovitati meil käia igas sadamas, kus võimalik. Neid väikseid armsaid sadamaid saarel jagub ja igaüks on isemoodi. Ja suitsusiiga pakutakse.
Aukohale tuleb seada Gotlandi vapiloom lammas. Tõesti, neid kohtab kõikjal-kõikjal-kõikjal. Ja nende kujundatud loodus oma kadakate ja männipuudega on lummav.