Hiljuti tehtud uurimus näitas, et mereloomi ohustab mürasaaste.
Mürasaaste ohustab mereloomi
Teadlased võrdlesid inimtegevuse tagajärjel veepinna all kuuldavat kakofooniat kokteilipeoga, kui kõik püüavad üksteisest üle rääkida, kirjutab STT.
Mereloomadele kahju tekitava mürasaaste küsimusi arutati sellel nädalal Roomas toimunud ÜRO keskkonnakaitsenõupidamisel.
Uuring näitas, et viimase viiekümne aastaga on maailmameres mürasaaste iga kümne aastaga kasvanud kaks korda. Merel sõitvate laevade arv on sama aja vältel kolmekordistunud.
«Mereloomad suhtlevad omavahel, otsivad toitu ja paarituvad. Inimeste poolt tekitatud müra võib aga nii vali olla, et see segab loomade omavahelist suhtlemist. Selle tagajärjel võivad loomad hakata kummaliselt käituma, nad ei pruugi süüa leida ega paarituda,» selgitasid uurijad.
Suurbritannias vaalade ja delfiinide kaitsega tegeleva organisatsiooni juht mark Simmonds rääkis Roomas kahest juhtumist, mis näitasid, et mürasaaste võib loomade käitumist mõjutada.
«Mürasaaste oli põhjuseks, miks Madagaskaril sattus rannale sada vaala ja Suurbritannia lõunaosast leiti kümneid delfiine,» lausus Simmonds.
Randadele jõudnud loomadel avastati, et neil olid samad vaevused, mis meenutasid sukeldujatel rõhumuutusest tingitud terviseprobleeme.
Uurijate sõnul võisid need tekitada kajaloodid ja seismiliste uuringute aparaadid. Inimeste poolt tekitatud helide tõttu võisid mereloomad sügavale sukelduda ja siis liiga järsku pinnale tulla.
Teadlased nõudsid laevaliiklusteede muutmist ning kajaloodide kasutamise keelamist piirkonnas, kus on hävimisohus liike.