Eesti Punk 76 Rock Cafes

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
J.M.K.E.Villu Tamme
J.M.K.E.Villu Tamme Foto: Liis Treimann

2. septembril korraldatakse Rock Cafes kontsert «76 aastat Eesti punki». Kui tavalised tegelased võtavad suurejoonelised pidustused ette suurte ja ümmarguste tähtpäevade puhul, siis punkarite jaoks on iga vanemaks saamise aasta äärmiselt tähtis.

Just seetõttu astuvad sügishooaja suurima, võimsama ja esinduslikuma punk-muusika kontserdil lavale 31aastane Ajutine Valitsus, 25aastane J.M.K.E ja 20aastane Pshühhoterror. See on kontsert, kust õige punkar ja punk-muusika sõber puududa ei saa.

Demonstrantide tulistamine. Petrograd, 17. (4.) juuli 1917, Vene revolutsioonide aastal. Ööl vastu 25. oktoobrit (vana kalender) haarasid bolshevikud võimu pealinnas Petrogradis ja ühegi lasuta vallutasid nad Ajutise Valitsuse residentsi Talvepalee. Venemaal ei leidunud neid, kes oleksid demokraatia kaitsele asunud. 8. novembril 1980 tekkis Tallinnas punk-bänd Ajutine Valitsus, kes soovis seega oma tegevustiku fikseerida kui 63 aastat tagasi Petrogradis kukutatud samanimelise kamba muusikalised õigusjärglased

1985. aasta detsembris tuli Nõukogude armeest tagasi endise «Verise Pühapäeva» trummar Venno. Imekähku loodi uus bänd, kus algupoole tegutsesid ka hilisem «Velikije Luki» kitarrist Kont ja «Pahade Päevade» laulja Mati. 18. jaanuaril 1986 avanes võimalus mängida Vinnis «Turisti» soojendusbändina, kuid paar bändi liiget ei saanud kaasa minna. Nii õpetatigi hommikul bassikäigud selgeks Nähvitsale (Tarvo Hanno Varresele), keda seni taheti kasutada helitehnikuna. Seda päeva (18. jaanuar 1986) loetakse J.M.K.E. sünnipäevaks. Ülejäänu on ajalugu ning täna sõidab Eesti pungi lipulaev samasuguse jõuga suurtel lavadel edasi.

Punk-bänd Psühhoterror tuli kokku kevadel 1991. Bändi esimene esinemine toimus metal-festivalil «Kalapäevad» Tartus sama aasta septembris. Psychoterror ei karda eksperimenteerida erinevate stiilidega (metal, psychobilly, ska) kaotamata sidet «punk-vaimuga». Psychoterrori koosseis täna: Freddy - laul, Liba - trummid, Mozg - kitarr, Uims - bass.

Märksõnad

Tagasi üles