L, 25.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Video: ängistuses kunstnik matkab Karepale paljaste rindadega

Elu24
Video: ängistuses kunstnik matkab Karepale paljaste rindadega
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Palja ülakehaga naiskunstnik Fideelia-Signe Roots
Palja ülakehaga naiskunstnik Fideelia-Signe Roots Foto: kaader Reporter.ee videost

Esmaspäeval alustas Tartust Lääne-Virumaale Karepale teekonda palja ülakehaga naiskunstnik Fideelia-Signe Roots.

Laupäevaks plaanib ta jõuda Karepale perfomance'ile pealkirjaga «Äng», kuna kunstnik on aastaid tundnud ängi selle üle, et naise paljasse ülakehasse suhtutakse kuidagi suuremate eelarvamustega kui mehe paljasse ülakehasse, vahendab Reporter.ee.

«Teine eesmärk on vaadata, kuidas inimesed reageerivad, kui naine on avalikus ruumis paljastatud ülakehaga. Me teame ju kõik, et mehed teevad seda pidevalt. Kui on kuum ilm või niisama higine ja vastik särk, siis visatakse see seljast ära. Samuti käiakse ujumas palja ülakehaga. Aga kui naine seda teeb, siis kõik vaatavad imelikult,» seletas Fideelia.

Jalgsimatkal Tartust Lääne-Virumaale Karepale üritabki naine tabada erinevaid suhtumisi mööduvatelt inimestelt.

«Kolmas päev on käes ja ongi juba kogemusi, et enamik inimesi teeb näo, nagu kõik oleks okei. Nad ei julge midagi küsida ega jõllitada. Tavaliselt vaadatakse kaks korda. Esimene kord ei usuta oma silmi ja teisel korral vaadatakse mind uuesti ja veendutakse, et mul on tõepoolest paljas rindkere,» muigas kunstnik.

Fideelia arvas, et kui kõik üritavad teha nägu, nagu oleks kõik korras, siis äkki ongi kõik korras ja kõik naised võiksid palja ülakehaga avalikult ringi jalutada.

Täna juhtus aga nii, et politsei võttis naise kinni, kuulas üle ja lasi lõpuks vabaks. Talle saab nüüd määrata kuni 400-eurose trahvi - Väike-Maarja vallas mõistab kohalik omavalitsus paljaste rindadega maantee ääres kõndimist kui avaliku korra rikkumist.

«Miks peaks paljas naise ülakeha ängi tekitama? Probleem on selles, et naise ülakeha on meie ühiskonnas seksualiseeritud. Rinnapartiid peetakse seksuaalseks, salapäraseks ja mida kõike veel. See on täiesti mittevajalik eelarvamus, täiesti kultuuriline, millel pole tegelikkusega mingit pistmist ja sellest võiks vabaneda,» arvas Fideelia.

Maailmas võitlevad juba paljud naisrühmitused selle eest, et naistel oleks õigus käia avalikult palja rindkerega, täpselt nagu meestelgi.

«See ei tähenda kutset seksile või seda, et naine on nüüd kergesti kättesaadav. Veelgi enam ei tähenda see seda, et tuleb kohe rindu katsuma tulla,» ütles Fideelia.

Näiteks Rootsis on võitlus juba tulemusi andnud - 2008. aastal said naised õiguse avalikes basseinides ja ujulates viibida palja ülakehaga.

«Sõnum, mida mina ja teised rühmitused edastada tahame, on see, et need on ju kõigest rinnad. See on täiesti ohutu,» lisas ta.

Vaata Reporter.ee videot!

Märksõnad
Tagasi üles