Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Peaaegu nagu propaganda

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Chris Evans kapten Ameerikana.
Chris Evans kapten Ameerikana. Foto: promo

„Kapten Ameerika – esimene tasuja“
Osades Chris Evans, Hugo Weaving, Tommy Lee Jones, Stanley Tucci.
Lavastanud Joe Johnston.
1 tund ja 30 minutit.
Hinnang: enam-vähem.
Vaata kinode kavasid siit.
 

On käimas Teine maailmasõda. Mitte just kõige paremate füüsiliste eeldustega Steve Rogers (Chris Evans) tahab koledal kombel sõjaväkke astuda, et kurjadele natsi tõbrastele nende tegude eest kaugel Euroopas kere peale anda, kuid talle ei anta seda võimalust. Teda peetakse ohuks nii endale kui teistele. Kindlameelset noormeest see muidugi ei takista.

Mingi ime läbi õnnestub tal liituda Armee ülisalajase supersõduriprogrammiga, mille tulemusena saabki temast tõeline supersõdur – suur, tugev, laitmatu välimuse ja vankumatu patriotismiga võitleja, keda hakatakse kutsuma Kapten Ameerikaks.

Sakslased aga ei jää vastust võlgu. Nende seast kerkib esile ülipaha Punane Kolp (Hugo Weaving), kelle õelus teeb selja prügiseks isegi vanal vuntsil endal. Järgneb titaanide võitlus, millest võitjana saab väljuda vaid üks. Ei pea olema just eriline tarkpea taipamaks, kes see on. Loomulikult Ameerika.

Selline siis on „Kapten Ameerika – esimese tasuja“ lühike sisukokkuvõtte. Esimene mõte, mis seda lugedes kindlasti paljudele pähe kargab, on – puhas jänkide propaganda. Tuleb tunnistada, et osaliselt küll, kuid mitte täielikult.

Kapten Ameerika tegelaskuju ilmus esimest korda laiema publiku ette 1941. aastal. Esialgu oli tõepoolest tegu puhtalt propagandatööriistaga, sest liitlastel ei läinud sõjas parasjagu kõige paremini ja nad olid valmis kasutama ükskõik milliseid vahendeid, et rahva moraali üleval hoida. Ameerika lipu värvides superkangelane, kes verejanulistele natsidele pidevalt pasunasse kütab, sobis selleks suurepäraselt.

Tänapäeval on hea Kapteniga natuke teised lood, sest ajad on muutunud, kuid tema tegelaskuju põhiolemus on üldjoontes jäänud samaks. Demokraatia, vabadus ja vendlus on sõnad, mis endiselt kuuluvad tema repertuaari. Ameerika moodi muidugi.

Praegusel hetkel sellisest materjalist ülemaailmset kassahitti teha on praktiliselt võimatu.

Sellepärast on filmitegijad otsustanud tagasi pöörduda päris algusesse, mil asjad olid lihtsad, mustvalged.

Kuna „Kapten Ameerika – esimene tasuja“ on puhas alguselugu, kulub arvestatav osa filmist reeglite paika sättimisele. Kui see kohustuslik osa on lõpuks möödas, läheb linateos käima.

Chris Evans sobib nimitegelase rolli hästi, kuigi see ei nõua talt erilist pingutust. Märksa põnevama etteaste teeb seevastu Hugo Weaving kurjamina. Ja seda tugevast grimmist hoolimata. Unustada ei maksaks Tommy Lee Jonesi kolonel Phillipsina ja Stanley Tuccit doktor Erskine’ina. Ülejäänud näitlejad on puhas kohatäide, kuid sellest pole hullu.

„Kapten Ameerika“ on seda tüüpi film, mille puhul huvitavad karakterid ja keeruline süžee pole primaarsed. Need on ainult vahendid vägeva vaatemängu loomiseks.

Märksõnad

Tagasi üles