R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Maailmakuulus jutuvestja esineb Viljandi pärimusmuusika festivalil

Tea Raidsalu
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Jutuvestja Jan Blake esineb pärimusmuusika festivalil.
Jutuvestja Jan Blake esineb pärimusmuusika festivalil. Foto: Pärimusmuusika festivali arhiiv

Et jutuvestmine on pärimuse lahutamatu osa, on igal aastal Viljandi pärimusmuusika festivali programmis kontsertide ja õpitubade kõrval koha leidnud ka hubased muinasjututoad. Sel aastal toob festival lisaks publiku ette maailma ühe tuntuma ning enim ringi rändava jutuvestja Jan Blake`i.
 

Jamaika juurtega, Manchesteris sündinud Jan Blake alustas oma jutuvestmisteekonda juba 1986. aastal. Ta jagab kuulajatega peamiselt Aafrikast ja Kariibi mere saartelt pärinevaid lugusid ning teeb seda vaimukalt ja meeletu energiaga. Tema stiil on veatu ja täpne. Kuulda Jan Blake`i jutustamas, on paljude kinnitusel meeldejääv elamus kogu eluks.

"Tulge kindlasti kuulama! Pärast hea jutuvestjaga kohtumist on maailm alati natuke parem paik," soovitab Viljandi festivali regilaulupesa pealik Kairi Leivo. "Tema lugusid kuulates kaob aeg ja ruum ning maailm justkui luuakse uuesti. Iga tema sõna ja näoilme paneb meid ootama järgmist. Ta otsekui võtab inimesed oma loo sisse ja kihutab nendega koos üle mägede, jõgede ja läbi nende maastike, kust tema jutud pärit on. See on reis, mis on täis rõõmu, kurbust, uudishimu, huumorit ning üllatusi."

Jan Blake`i särav olemus ja loomulik jutuvestmisand pakatab energiast ning annab igale kuulajale kaasa killukese vanade rahvaste tarkust, lisades sellele jutuvestja isiklikud lood ja kogemused. Tema lood oleks nagu pärit maailma algusest, aga kõnetavad inimest, kes elab praeguses hetkes.

Jan Blake`i üheks tippesinemiseks peetakse hiljutist ülesastumist koos muusikute Kouame ja Raymond Serebraga Hay Festivalil Keenias. Seda festivali korraldas ÜRO Keskkonnaprogramm ja Jan Blake'i jutustatud lugu Sundiata Keita, Lääne-Aafrika tuntumaid muinasjutte, kanti üle ka Kopenhaageni kliimamuutuste tippkohtumisele.

Iga kahe aasta tagant antakse välja Thuringe Marchen Preis auhinda, mille pälvivad õpetlased ja esinejad, kes on pühendanud oma elu jutuvestmisele. Sel aastal on preemia saajaks määratud just Jan Blake.

Jan Blake esinemised Viljandi pärimusmuusika festivalil (pärimusmuusika aida suures saalis) 29. juulil kell 20 (inglise keeles, ilma tõlketa), 31. juulil kell 14 (inglise keeles, Kairi Leivolt tõlge eesti keelde).

XIX Viljandi pärimusmuusika festival leiab aset 28.-31. juulil Viljandi lossimägedes ja südalinnas.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles