N, 7.12.2023

Monoteatri suvepäevad: Anatoli Tafitšuk ja Jan Uuspõld

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Monoteatri Suvepäevad
Monoteatri Suvepäevad Foto: Monoteater.

Juulis toimuvatel Monoteatri suvepäevadel jõuvad Eesti vabaõhulavadel publiku ette Anatoli Tafitšuki ja Jan Uuspõllu värsked monoetendused, meeleolukas kontsertetendus «Isa» ning Mari Pokineni ja Vaiko Epliku ühiskontsert Käsmus.

13. juulist - 29. juulini vältavate Monoteatri suvepäevade esimese uue etenduse toob publikuni teatriga värskelt liitunud Anatoli Tafitšuk, kes on peamiselt tuntud kui ETV telenägu, saatejuht ning eksperimentaalteatri Cabaret Rhizome näitleja. Tafitšuk astub publiku ette monolavastusega «Minu hind?,» mis on tempokas, ootamatute lavaliste, tekstiliste ja tehniliste lahendustega noore mehe arutlus tema kui inimese näitlejaväärtusest tänases maailmas. Etenduse «Minu hind?» lavastaja on Andrus Vaarik, kelle käe all on Monoteatris valminud koos Mati Undiga Jan Uuspõllu «Ürgmees» ja «Isa.»

Monoteatri juht Karl Kermes iseloomustab Tafitšuki etendust järgmiselt: «Maailmas, kus kõike kiputakse hindama rahas, jäetakse tihtipeale tähelepanuta inimene ja tema inimlik väärtus. Noor näitleja üritab luua teed läbi rahamaailma, panganduse ja perekonna. Seda teed rajades viib ta läbi ühe väga põhjaliku ja naljaka uurimuse.»

Suvepäevade teine etendus, «Jan Uuspõld: Minu elu meedias», sündis näitleja, lavastaja ja näitekirjanik Rein Paku sulest. Tegemist on Jan Uuspõllu elu põhjal, Rein Paku loodud väga tervmeelse ja hoogsa stand-up tekstiga, mis võtab ilma mingi häbita väikesteks tükkides nii Eesti meedia kui Jan Uuspõllu ning nende  vahel ja meie ümber toimuva. «Jan Uuspõld: Minu elu meedias» on esimene Jan Uuspõllu osalusel tema jaoks kirjutatud tekst Eesti teatri lavadel. Ja seda kõike tõsielule toetudes.

«Me kõik ju teame, et avalik ruum, kus elavad avaliku elu tegelased, on sama tõeline kui Vana-Kreeka jumalate kodu Olümpose mägi. Aga vanade kreeklaste jaoks oli Olümpos ja seal toimuv sama usutav kui tänase eestlase jaoks näiteks Õhtuleht ja kõik, kes seal elavad ja tegutsevad,» ütles Rein Pakk. «Lisaks sellele, et Jan Uuspõld on suurepärane näitleja, on ta ka meie meediaruumi üks pöörasemaid ja kirglikumaid tegelasi - materjal on suurepärane ja meil on Janiga küll väga lõbus olnud tükki teha. Loodan väga, et teil on sama lõbus vaadata.»

Monoteater on spetsiaalselt suvepäevade jaoks uuendanud Jan Uuspõllu menuetendust «Isa», millest on saanud kontsertetendus «Isa». Lisaks Janile teevad suvisel kontsertetendusel kaasa Jarek Kasar ehk Chalice ning Jaan Pehk ehk Orelipoiss, kes saadavad nii etendust, kui täidavad ka vaheajale jäävad tühimikud mõnusa muusikaga. Lavastust «Isa» on mängitud Eesti teatrisaalides üle aasta. Lavastus on olnud ülimenukas ning hoidnud Piletilevi müügiedetabelis kindlalt esimest kohta. Suvine kontsertetendus on kokkuvõttev ja pärast seda teeb Monoteater ruumi uutele lavastustele.

Kontsertetenduse «Isa» kaudu saavad Eesti mehed, naised, isad, emad, tütred ja pojad kuulda isaks saamise ja isaks olemise võlust ja valust läbi erinevate seisukohtade ja elus juhtunud lugude. Jan Uuspõld esitab isaks olemist läbi lavastuse «Isa». Chalice toetab teda elava muusikaga, luues etenduse muusikalise kujunduse. Etenduse vaheaja täidab kontsert, kus Orelipoiss ja Chalice esitavad oma tuntud ja tundmatuid lugusid ning räägivad publikule, kuidas nende arvates on olla isa ja meenutavad, mida on tähendanud olla poeg.

«Jan Uuspõld: Minu elu meedias» mängitakse suvel järgnevalt:

 • 14.juulil Käsmu Meremuuseumi rannas merelaval.
 • 21.juulil Võru Kandle aias
 • 22. juulil Pärnu Ammende villa hoovis
 • 23. juulil Tartus Vallikraavi tänaval metodisti kiriku aias
 • 24. juulil Keila Laululaval

Kontsertetendust «Isa» mängitakse:

 • 16. juulil Käsmu Meremuuseumi rannas merelavala
 • 17. juulil Tallinnas Nõmme Spordikeskuses
 • 25. juulil Raplas Tammemäe Laululaval
 • 27. juulil Saaremaal Kuressaare Linnuse õues
 • 28. juulil Hiiumaal Kärdla Rannapaargu laval
 • 29. juulil Vormsi saarel Olevipäeva suurel peol

Etendust «Minu hind?» mängitakse 13. juulil Käsmu Meremuuseumi merelaval.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles