Julm rassism Eestis? Tallinna transpordiameti juht võõpas suvepäevadel näo mustaks

Talvo Rüütelmaa mustaks võõbatud näoga ja Riisalu tema kõrval naermas.

FOTO: Facebook

Täna avaldati Facebooki grupis «Salliv Eesti» kahetsusväärne intsident, kus Tallinna transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa harrastab «blackface» meelelahutust, millele elavad rõõmsalt kaasa ka linnapea Taavi Aas ja abilinnapea Aivar Riisalu.

«On äärmiselt kahetsusväärne, et Tallinna linnajuhtkond harrastab rassismi – kas teadlikult või teadmatusest ignoreerivad linnajuhid «blackface» rassistlikku alatooni. Mitte kellegile ei tule ilmselgelt pähe mõte, et see, mida nad teevad, on vale,» kirjutatakse postituse juurde.

Taavi Aas, Talvo Rüütelmaa ja Henrik Normann

FOTO: facebook

«Blackface» meelelahutus sai alguse 19. sajandi keskpaiku Ameerika Ühendriikides ning sellel oli selgelt rassistlik alatoon – seda harrastasid valged ameeriklased, et naerda teise nahavärviga inimeste üle. Ameerika Ühendriikides lõpetati taoline «meelelahutus» 1960ndatel aastatel, afro-ameeriklaste inimõigusteliikumise eestvõttel. Ka mujal maailmas on taoline «harrastus» ammu lõppenud ning sellel on selgelt rassistlik alatoon.

«On hämmastav ja kurb, et 21. sajandi teisel kümnendil on Euroopa Liidu liikmesriigi #Eesti pealinna eesotsas inimesed, kes tegelevad matslikult rassistliku «meelelahutusega»,» lisatakse postituses.

Elu24 küsis kommentaari ka asjaosalistelt endilt ning sai vastuse Tallinna linnapea meedianõunikult Priit Simsonilt, kes sõnas, et tänapäeval on foobiaid kerge tekitada, aga mingit alust selleks antud juhul pole.

«Linnaasutused pidasid kümmekond päeva tagasi suvepäevi, iga asutus sai etendada mõnda Eesti ettevõtet. Linnakantselei töötajad kehastusid AS Kallaste Kalur töötajateks, transpordiameti töötajad pidid etendama Kaevandusmuuseumi töötajaid. Ja seda nad tegidki, näod tahmased, kiivrid peas, kaevurilambid põlemas lugemas luuletust kaevurite elust. Kogu lugu,» kommenteeris Simson.

Taavi Aas kirjutas oma Facebooki: «Foobiad on tänapäeval kerged tekkima, teinekord ka seal, kus selleks pole põhjust. Täna arutame selle üle, miks linnaametnik Talvo Rüütelmaal oli suvepäevadel nägu must.» 

«Traditsiooniliselt on linna suvepäevadel teema. Seekord oli selleks EV100 ja iga amet kehastus mingiks ettevõtteks. Transpordiamet oli kaevandusmuuseum, mina kuulusin Peipsi kalurite hulka. Seega kujutas Rüütelmaa koos oma kolleegidega kaevureid, kellel kiivrid peas ja lambid põlemas. Kohapeal viibinud said sellest ka nii aru,» kirjutas Aas.

Tagasi üles