Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Infoturbe ekspert: nutitelefonid on selle suve kuumim turvaoht

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Elu24
Copy
Windows Phone 7 operatsioonisüsteemiga nutitelefon.
Windows Phone 7 operatsioonisüsteemiga nutitelefon. Foto: SCANPIX.

CERT-EE infoturbe ekspert Tarmo Randel soovitab kasutada enda andmete jagamisel kainet mõistust. Samuti tuleb tähelepanelik olla ka pilte ja andmeid üles laadides.

«Esmakordselt on Eestis tekkinud olukord, kus mobiilse andmeside paketid on odavamad kui kodune neti püsiühendus ning kampaaniate käigus jagatakse nutitelefone pea tasuta. Kuna sellel suvel rändab mööda Eestit rekordiline arv nutitelefone, siis tasub meelde tuletada mõningaid taskusse mahtuvate arvutitega seotud pisiasju,» ütleb CERT-EE infoturbe ekspert Tarmo Randel.

«Nutitelefon on pisike, teda on mugav kaasa võtta, ent teda on ka lihtne kaotada või varastada. Et sinu elu telefoni leidja või kurikaela ees valla poleks, varusta telefon ekraani avamiskoodiga, mida küsitakse iga kord telefoni kasutama asudes. Koodiks võib olla näpuga ekraanil veetav kujund, parem on aga kasutada numbrilist turvakoodi»

Randel ütleb, et varguse või kaotamise korral kaovad lisaks telefonile ka temas olnud andmed.  «Sünkroniseeri oma telefoni andmeid regulaarselt «pilvega» või tee andmetest varukoopiaid. Telefoni kadumise korral ära unusta vahetada telefoniga ühendatud säutsumise, blogimise ja e-posti kontode paroole.»

«Nii nutitelefoni kui sülearvutit kasutades on mõistlik enda sotsiaalvõrgustike kontod ümber seadistada nii, et nad kasutavad turvalist veebilehitsemist. See muudab konto ülevõtmise keerulisemaks.»

Tarmo Randel ütleb, et konto seadistamine on väga lihtne:

  • Facebooki puhul vali: Konto > Konto seaded. Seaded lehelt otsi Konto turvalisust, millele klõpsates saad märkida linnukese «Turvaline sirvimine (https)» taha. Edaspidi kasutab suhtlusvõrgustik alati turvalist protokolli.
  • Gmaili puhul on tee turvalise ühenduseni selline: Seaded > Üldine > Brauseri ühendus > Kasuta alati https-i.
  • Microsoft Live keskkonnas: Konto > Ühendus HTTPS-i kaudu > Kasuta HTTPS-i automaatselt.
  • Twitteris: Settings > Account ning märgi linnuke «Always use HTTPS» ette. Salvesta.

«Kui sa pole oma kontosid ülevõtmise vastu kaitsnud, võib keegi sobrada sinu postkastis või  postitada sõnumeid sinu Facebooki seinale. Telefonis olevatele kontodele lihtsalt ligi pääsedes lood võimaluse varastada sinu digitaalne identiteet ning kurikaelad saavad ülevõetud kontosid kasutada raha väljapetmiseks sinu tuttavatelt. On juhtumeid, kus ülevõetud Facebooki-konto kaudu väidetakse, et inimene on väljamaal hätta jäänud ja küsitakse sõpradelt raha.»

Randel soovitab vältida avaliku parooliga kaitsmata WiFi kasutamist. «Ilma paroolita võrk on kergelt pealtkuulatav ja sageli on andmed nutitelefonis vähem kaitstud kui arvutites. Näiteks kasutatakse palju paroolide veebilehitsejas salvestamist, kuna nutitelefoni väikeselt ekraanilt on neid ebamugav iga kord sisse toksida.»

«Nutitelefon on kiire elutempoga maailmas väga hea abimees. Teda sinu jaoks atraktiivseks muutvad omadused on sama ligitõmbavad ka inimestele, kes sooviksid sellest kuritegelikult kasu saada, sestap kasuta enda andmete jagamisel kainet mõistust. Lisaks telefoni tehnilisele kaitsmisele tuleb tähelepanelik olla ka ise pilte ja andmeid üles laadides. Kui inimesed ise jagavad infot, millal on maja tühi, ei pea kurjategijad selle info otsimisega vaeva nägemagi

Märksõnad

Tagasi üles