«Mona Lisa» jäänused leiti?

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Itaalia kultuuriväärtuste ameti juht Silvano Vinceti näitamas väljakaevamisi reklaamivat plakatit
Itaalia kultuuriväärtuste ameti juht Silvano Vinceti näitamas väljakaevamisi reklaamivat plakatit Foto: SCANPIX

Itaalias Firenzes mahajäetud nunnakloostris väljakaevamisi tegevate arheoloogide sõnul leidsid nad naiseskeleti,  mis võib kuuluda Lisa Gherardinile.

See naine olevat olnud Leonardo da Vinci kuulsa maali «Mona Lisa» modelliks, kirjutab Discovery News.

Terviklik naiseskelett leiti Püha Ursula kloostri endise kiriku põranda alt.

«Esmane vaatlus näitas, et luustik kuulus täiskasvanud naisele. Kuid meil tuleb kõik luud välja kaevata, et täiesti kindel olla,» sõnas Bologna ülikooli arheoloog Giorgioa Gruppioni.

Väljakaevamisprojekti eesmärgiks on leida «Mona Lisa» jäänused ja kolju põhjalt panna kokku, milline ta võis välja näha ning kas saadud pilt sarnaneb Prantsusmaal Louvre`i muuseumis asuval maalil kujutatud naise näoga.

See võrdlus võib aidata lahendada Mona Lisa kuulsa naeratuse saladuse. Naeratust on püütud selgitada mitmete teooriate abil. Alates sellest, et poseerinu oli õnnelik rase kuni selleni, et ta põdes mingit haigust, ta nägu oli pooleldi halvatud ning tal oli hammaste kiristamise sündroom.

Välja on pakutud, et modelliks võis olla ka Leonardo da Vinci ema, aadlidaam, kurtisaan ning isegi et mees.

Enamik kunstiajaloolasi peab Mona Lisa modelliks Lisa Gherardinit, kes oli Firenze jõuka siidikaupmehe Francesco del Giocondo abikaasa.

Ajaloolase Giuseppe Pallanti sõnul ei ole Gherardini eluga midagi eriti kummalist seotud ning ta elas jõuka naise elu.

Pallanti andmetel sündis Lisa Gherardini 15. juunil 1479. aastal ning suri 63 aastat hiljem.

Naine maeti Firenze Püha Ursula kloostrisse.

Väljakaevamised selles kloostris algasid aprillis. Enne nüüdset skeletileidu tuli päevavalgele vaid luufragmente.

Mai lõpul jõuti väljakaevamistega endise kiriku põranda alla. Esmaseks leiuks oli naisekolju.

Leitud luid uuritakse süsinikmeetodil, neile tehakse histoloogiline analüüs ning DNA-test.

DNA-testi jaoks saadakse võrdlusmaterjal Lisa Gherardini kahe lapse, poegade Bartolomeo ja Piero jäänustest. Nad on maetud Firenze Santissima Annunziata kirikusse.

Arheoloogid asusid Lisa Gherardini jäänuseid otsima, võttes aluseks ta mehe Francesco del Giocondo testamendi, milles ta palub tütar Mariettat tema naise Lisa eest hoolitseda.

Mariettast, kes oli Lisa ja Francesco viiest lapsest noorim, oli saanud St. Ursula kloostri nunn. Ta tõi ema kloostrisse elama.

Lisa Gherardini suri neli aastat pärast oma abikaasat.

«Lisa Gherardini di Francesco del Giocondo suri 15. juulil 1542. aastal ja ta maeti Püha Ursula kloostri kirikusse» seisab kirikuraamatus. Samas on ka kirjas, et Lisa matustel osales väga palju firenzelasi, kuna ta oli oma heategevuse tõttu populaarne.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles