Põhja-Tais jäi noorjalgpallurite meeskond koos oma treeneriga 23. juunil matkajate seas populaarseid Tham Luangi koopaid uurides veelõksu, kuna koopas tõusis vihma tõttu veetase.
Uus video: koopalõksus olevad Tai jalgpallipoisid teatasid, et nad on terved
12 poissi vanuses 11 – 16 eluaastat ja nende 25-aastane treener leiti selle nädala esmaspäeval, 2. juulil ulatusliku päästeoperatsiooni käigus, sukeldujad tegid neist ka video ja fotod vanemate jaoks, edastab ndtv.com.
Tai mereväe eriüksuse sukeldujad viisid 3. juulil lõksu jäänutele vajalikke asju, tehes neist uue video, millel noored teatavad oma perele ja sõpradele, et nad on terved.
Poisid teevad traditsioonilise tai tervituse, ütlevad oma nime ja teatavad, et nendega on üldjoontes kõik hästi.
Sukeldujad viisid koopasse termotekke, et noortel oleks soojem, samuti süüa ja juua.
Kui Tai ja Briti sukeldujad kadunud leidsid, siis olid poisid ja treener pinges, kuid uuel videol nad juba naeratavad ja on rõõmsamad.
Lõksus olevate laste pereliikmetele näidati nende lastest tehtud uut videot ja see tõi nii mõnelegi emale-isale pisarad silmadesse.
Mitu vanemat kommenteerisid, et nende poeg on varasemaga võrreldes märgatavalt kõhnem.
Tai võimud kaaluvad, kuidas sügavalt koobastikust, kus on palju veetõkkeid, jalgpallipoisid ja treener päästa.
Päästjate sõnul on vaja neid poisse enne päästmist nii füüsiliselt kui psüühiliselt ette valmistada.
Esimene päästmisvariant on, et poisid õpetatakse sukelduma ja nad viiakse sukeldujate abiga koopast välja, kuid see on üsna keeruline, sest koopa väljapääsuni on mitu kilomeetrit, koopas olev vesi on peaaegu läbipaistmatu ja sukledumiskoridorid käänulised.
Teise päästmisvõimalusena otsitakse teist juurdepääsu koopasse ja selleks kaasati päästeoperatsiooni geoloogid, vajadusel kaalutakse koopasse augu puurimist, kuid see võtab aega.
Kolmas võimalus on, et lapsed ja treener on koopas vihmaperioodi lõpuni, mis on oktoobris, mil vesi alaneb ja lõksus olijad tulevad koopast välja sama teed pidi, mille kaudu nad koopasse sisenesid.
Kolmas päästeviis on kõige turvalisem, kuid selle puhul kestab päästeoperatsioon mitu kuud ja koopas olijatel võib tekkida terviseprobleeme.
Päästemeeskonna teatel on lapsed ja treener koopasuust mitme kilomeetri kaugusel ja vähemalt ühe kilomeetri sügavusel.