Üks kuu tagasi teatasid Itaalia arheoloogid, et leidsid Vesuuvi vulkaani purske tagajärjel 79. aastal pKr tuha alla mattunud Pompeis uue hukkunu, kes võis kaotada elu ta ülakehale kukkunud suure kivi tõttu.
Arheoloogid täpsustasid: Pompei mees ei hukkunud langenud kivi tõttu
Arheoloogid oletasid, et kolju jäi kivi alla ja sellest ei ole midagi järgi, kuid edasine uuring lükkas selle ümber, teatab cnn.com.
Arheoloogid leidsid esmalt mehe skeleti alumise poole, alles olid jalad ja alakeha, kuid siis avastati skeleti leiukohast tunnel, mis arvatavalt kaevati 18. – 19. sajandil ning sealt leiti mehe ülakeha koos koljuga.
Uurijate sõnul ei tapnud seda meest talle peal kukkunud suur töödeldud kivi, oletatavalt osa ukseavast, vaid ta hukkus püroklastilise voolu ehk lõõmpilve, mis koosnes kuumadest gaasidest ja tefrast ehk vulkaanilistest setetest, tagajärjel.
«Leidsime nüüd ka mehe ülakeha koos koljuga. Luustikul on näha mitmeid murde ja mõrasid. Loodame tervikskeleti abil saada pildi, millised olid selle pompeilase viimased eluhetked,» teatasid Pompei arheoloogiapargi juhid.
Mehe käte vahelt leiti nahkkott müntidega, selles oli 20 hõbe- ja kaks pronksmünti.
Luu-uuringu kohaselt oli hukkunu umbes 30- 35-aastane. Ta luustikul on näha märke luuhaigusest, mille tõttu ta võis longata ning seega oli tal raske Pompeist põgeneda.
24. augustil 79 pKr toimunud Vesuuvi vulkaani purske tõttu hävinesid lisaks Pompeile ka Stabiae ja Herculaneum.
Vesuuvi purse mattis need linnad 7 – 9 meetri paksuse tuhakihi alla. Need taasavastati 18. sajandil ja asuti välja kaevama. Regulaarne väljakaevamine algas 20. sajandi alguses.