Nike

Londoni galeriis näitusel olnud roiskunud kalad plahvatasid, tekitades tulekahju

Lõuna-Korea kunstniku Lee Buli kalainstallatsioon «Magic Splendor»

FOTO: twitter.com

Möödunud nädalal leidis Londonis asuvas kunstigaleriis, kus oli näitus kilekottidesse pandud roiskuvatest kaladest, aset tulekahju.

Londoni Haywardi galerii halvalõhnalised kalainstallatsioonid «Majestic Splendor», mis olid Lõuna-Korea kunstniku Lee Buli tehtud, taheti  avada  30. mail, kuid vahetult enne seda kalad plahvatasid, teatab livescience.com.

Londoni Haywardi kunstigalerii

FOTO: imago stock&people / imago/Hoch Zwei Stock/Angerer/Scanpix

Kalade tõttu lahvatanud kahjutuli hävitas osa galeriist.

Galerii langetas otsuse, et tegemist on ohtliku näitusega ja seda ei avata julgeolekuohu tõttu.

Uurimisel ilmnes, et kilekottides roiskunud kaladele oli lisatud ainet, mis vähendaks roiskumislõhna. See aine koos kaladest pärit roiskumisgaasidega tekitas plahvatuse, mille tagajärjeks oli tulekahju.

«Majestic Splendor» tekitas nii üllatust, kuid sundis ka halva lõhna tõttu nina kinni hoidma juba 1997. aastal, mil seda esmakordselt oli näha USAs New Yorgi moodsa kunsti muuseumis MoMAs.

Lõuna-Korea kunstniku Lee Buli kalainstallatsioon «Magic Splendor»

FOTO: Twitter.com

Näitusel oli kümneid seina külge kinnitatud kilekotte, milles olid roiskuvad kalad, kelle külge olid kinnitatud tikandid ja võltspärlid. See ekspositsioon pidi kujutama ilu kaduvust ja looduse ringkäiku.

Ka siis tekkis kaladega probleem, kuna ühe kalainstallatsiooni jahutusseade vedas alt ja mädanenud kala lõhn muutus väljakannatamatuks. See eksponaat eemaldati. Teistele lisati halva lõhna vähendamiseks kaaliumpermanganaati.

Zooloogide teatel eritub kalade lagunemisel amiine, mis on ammoniaagi derivaadid ja lõhnavad vängelt.

USA Kesk-Tennessee ülikooli keemiku Preston MacDougalli teatel on amiinid ka plahvatusohtlikud.

Londoni galerii kalanäitusel võeti arvesse aastaid tagasi MoMAs juhtunut ja kaladele lisati kohe kaaliumpermanganaati.

«Kaaliumpermanganaat on hea oksüdeerija, reageerides halvasti lõhnava ja lenduva orgaanilise ainega, kahandades halba lõhna või võttes selle üldse ära,» teatas USA Texase St. Edwardsi ülikooli keemik Raychelle Burks.

Kuid kui kaaliumpermanganaat satub kokku mõne ohtliku ainega, siis võib teatud tingimustel tekkida plahvatus.

Burksi sõnul kogunes roiskuvatest kaladest kilekottidesse palju gaasi, mis ei pääsenud välja. Gaas koos kaaliumpermanganaadiga tekitas plahvatuse.

Kaaliumpermanganaadi vesilahus

FOTO: wikipedia.org