Pildid ja video: Prantsusmaal pannakse oksjonile 1774. aastast pärit «veinide kuningas»

Prantsusmaa idaosas Lons-le Sauniere’is paneb Jura Encheres oksjonimaja oksjonile veini, mis villiti pudelitesse 15 aastat enne Prantsuse revolutsiooni, mis algas 1789.

Oksjonile minevad veinipudelid on olnud 244 aastat suletuna, kuid nüüd saavad need, kellel on piisavalt eurosid, osta endale sellise veinipudeli ja maitsta, millise maitsega oli vein 18. sajandil, teatab newsweek.com.

Kolm 87-sentiliitrist «vin jaune» (kollane vein) pudelit 1774 aastakäigust lähevad oksjonile 26. mail kell 14.00 kohaliku aja järgi.

1774. aastast pärit «vin jaune», mis pannakse oksjonile

FOTO: JEAN-PIERRE AMET / REUTERS/Scanpix

Oksjonimaja andmetel valmistas selle veini viinamarjasordi Savagnin marjadest kohalik tuntud veinitootja Anatoile Vercel, kes suri 1786. aastal.

«Vin jaune» puhul on tegemist oksjonitel müügil olevatest vanadest veinidest kõige vanemaga.

1774. aastast pärit «vin jaune», mis pannakse oksjonile

FOTO: JEAN-PIERRE AMET / REUTERS/Scanpix

2012. aastal müüdi Šveitsis Genfis toimunud Christie’s oksjonimaja oksjonil paar «vin jaune» veinipudelit 46 000 Šveitsi frangi (39 100 eurot) eest.

Prantslasest veinieksperdi Michael Ganne’i teatel sai ta 18. sajandil valmistatud kollast veini maitsta 1994. aastal ning tema sõnul oli see merevaigu värvi ning maitses oli tunda pähklit, vanilli, kuivatatud puuvilju, karrit ja kaneeli. Kümnest punktist sai see vein üheksa.

«Seda veini saab pidada veinide kuningaks, sest hoolimata vanusest, on selle maitseomadused ja lõhnabukett suurepärased,» teatas veiniekspert aastaid tagasi.

1774. aastast pärit «vin jaune», mis pannakse oksjonile

FOTO: JEAN-PIERRE AMET / REUTERS/Scanpix

Teada on, et «vin jaune» oli näiteks kuulsa prantsuse keemiku Louis Pasteuri (1822 – 1895) lemmikvein. Ta veinikollektsioonis oli mitu 1774. aastast pärit veinipudelit. Vähemalt ühe neist pudelitest avas ta siis, kui vein oli 108-aastane ehk 1882. aastal.

«Pasteur tähistas selle veiniga, et ta võeti kuulsa Prantsuse Akadeemia liikmeks,» sõnas veiniekspert Ganne.

Louis Pasteur

FOTO: akg-images / akg-images/Scanpix

Tagasi üles