Eesti rikkad ja kuulsad on püha viha täis – kuidas on võimalik, et Swedbank kaotas üüratu koguse raha – 8,5 miljonit eurot ja ei anna vastuseid?
«Kuuuurija»: kuhu kadus Swedbankist 8,5 miljonit investorite raha?
Kui asja läheb uurima Katrin Lust, tuleb välja, et pank on teinud puhta vuugi ja kaduma on läinud ka dokumendid, mille alusel saaksid kliendid selle kolossaalse summa tagasi.
Meediamagnaat Hans H Luik andis «Kuuuurijale» avameelse intervjuu, milles räägib, kuidas ta kaotas Rumeenias Swedbanki osalusel suure summa raha. Lisaks on Luik pettunud, et Eesti suurim pank kaotas olulised dokumendid. Hansapanga üks asutajaid Toomas Sildmäe sõnul, ei usalda ta enam Swedbanki ja rääkis saates, miks ta tunneb end pärast Rumeenia investeeringuid petetuna.
Vandeadvokaat Erki Kergandberg ütleb, et väited dokumentide kaotamise osas ei ole õiged: «Kõik kohtuasjasse puutuvad dokumendid on kohtule esitatud. Riigikohus tühistas 9. mail ringkonnakohtu otsuse ja ütles muu seas, et kohtumenetluse raames pole tõestust leidnud, nagu oleks Swedbanki tegevus põhjustanud Nordi Hilli poolt Rumeenias tehtud investeeringute ebaõnnestumise. Riigikohtu otsusega saadeti asi uuesti arutamiseks tagasi ringkonnakohtusse. Ei ole õige väita, et investeeringu ebaõnnestumise eest vastutab Swedbank.»
Swedbanki kommunikatsioonijuht Kristi Roost lisab, et Swedbank ei ole kunagi Nord Hill Land Portfoliot ega selle Rumeenia kinnisvaraportfelli juhtinud: «Suure hulga investorite esindajana on Swedbanki töötaja olnud ettevõtte nõukogus üks võrdse hääleõigusega liikmetest ja sellega piirdub meie osalus. Ettevõte on raskustes juba aastaid ning ühe nõukogu liikmena oleme me otsinud lahendusi, kuidas ettevõte likvideerida selliselt, et võlausaldajatel oleks võimalus osa investeeringust tagasi saada. Swedbank sekkus investorite üldkoosolekutel aktiivsemalt alates 2010. aastast, kui oli selge, et olemasoleva juhtkonna (mis kattus ka omanike ringiga) vedamisel äritegevuse jätkamine ei ole kuidagi investorite huvides. Järgnesid pikad ja vaevalised lahenduste otsingud. Lihtsamini öeldes – me aitasime oma investorite huvides, täites hoolsuskohustust, osta projektile lisaaega.»
Roost seletab, et tänaseks tekkinud olukord on kombinatsioon erinevate huvigruppide vastanduvatest huvidest: «Swedbank esindab endiselt enda portfellihalduse kliente, kelle nimel ka seni ettevõtte nõukogus toimetanud oleme. Ettevõttel on pidevalt olnud olemas maaportfell, mis võiks endiselt olla mõneaastases perspektiivis müüdav. Swedbank on ühena mitmest nõukogu liikmest leidnud, et ettevõtte juhataja oleks pankrotiavaldust esitades pigem kahjustanud võlakirjainvestorite huve. Pankrotimenetlus meie hinnangul kitsendab kõigi investorite võimalust mis tahes hüvitist saada. Eeldasime ja arvame ka täna, et ettevõtte rahulik likvideerimine andnuks investorite jaoks paremaid tulemusi. Oleme täitnud ja täidame ka edasi hoolsuskohustust oma klientide suhtes.»