Jalgadeta hiina mägironija vallutas Džomolungma

Hiina mägironija Xia Boyu

FOTO: Prakash Mathema / AFP/Scanpix

Hiinlasest mägironija, kelle jalad said Džomolungmal üle 40 aasta tagasi külmakahjustuse ja need amputeeriti, jõudis oma viiendal katsel maailma kõrgeima mäe tippu.

69-aastane Xia Boyu jõudis Nepali poolsest küljest ronides Džomolungma tippu täna, 14. mai hommikul kohaliku aja järgi kell 8.26, edastab msn.com.

Hiina mägironija Xia Boyu

FOTO: Prakash Mathema / AFP/Scanpix

Sellest teatas Hiina sõnumivahetuskeskkonnas mägironija poeg Xia Yunsai.

«Minu isa jõudis Džomolungma tippu kel, 8.26 Nepali aja järgi. Ta 40 aasta pikkune unistus täitus!» teatas poeg.

Xia seenior kaotas oma jalad 1975. aastal olles vaid 25-aastane, kui üritas esmakordselt maailma kõrgeimat mäge vallutada. Mehe sõnul sai talle saatuslikuks asjaolu, et ta laenas oma magamiskotti meeskonnakaaslasele, kuna arvas, et õhtul temperatuur ei lange enam, kuid langes.

Xia Boyu ronis nüüd Džomolungmale koos kogenud nepaallase Mingma Sherpaga, kes on maailma 14 kõrgemat mäge vallutanud esimese korraga. Neid toetas veel 11 šerpat.

«Mäed ja ronimine on minu elu sisu, ma ei saa neist kaua eemal olla. Kuigi ma kaotasin jalad, ei takista see mind ronimast,» sõnas hiinlane enne Džomolungmale minekut.

Hiina mägironija Xia Boyu

FOTO: Prakash Mathema / AFP/Scanpix

Nepali valitsus andis möödunud aasta lõpul välja keelu erivajadustega mägironijate kohta, et amputeeritud, vaegnägijad, kroonilisi haigusi ja südamehaigust põdevad, alla 16-aastased ja üksi ronida tahtjad ei tohi Džomolungmale ronida.

Nepali ghurkade eriüksuse endine snaiper, tuntud mägironija, kes samuti Džomolungmal jalad kaotas, Hari Budha Magar, läks Nepali valitsuse vastu kohtusse, kuna tema arvates rikub keeluseadus ÜRO inimõiguste konventsiooni.

Kohus seiskas seaduse ja uurib seda, andes hiinlasele võimaluse ronimiseks ja kõrgeima mäe vallutamiseks.  

Xia Boyu üritas Džomolungmat vallutada ka 2014, 2015 ja 2016.

Hiina mägironija Xia Boyu

FOTO: Prakash Mathema / AFP/Scanpix

2014. aastal ei pääsenud mägironijad, kaasa arvatud Xia ronimishooajal mäele lumelaviinide tõttu. 2015. aastal jäi mägironimishooaeg pooleli Nepali tabanud maavärina tõttu, mille magnituud oli 7,8. Maavärin tekitas Džomolungmal lumelaviine.

2016. aastal jõudis Xia juba peaaegu Džomolungma tippu, kui ta jäi lumetormi kätte ja ta pidi vahelaagrisse tagasi pöörduma.

Hiina mägironija Xia Boyu

FOTO: Prakash Mathema / AFP/Scanpix

Hiina mägironija Xia Boyu

FOTO: Prakash Mathema / AFP/Scanpix

Uus-Meremaa mägironija Mark Inglis oli esimene ilma jalgadeta mägironija, kellel õnnestus 2006. aastal Tiibeti poolsest küljest Džomolungma vallutada. 2013. aastal õnnestus see mägi alistada Ecuadori mägironijal Santiago Quinterol, kellel puudub osi mõlemast jalast.

2017. aastal jõudis Džomolungma tippu ameeriklane Jeff Glasbrenner, kellel puudub üks jalg.

Nepali meedia teatel on sel ronimishooajal üritandud Džomolungma tippu jõuda 500 mägironijat, kes kuulusid 38 ekspeditsiooni.

Himaalajas asuv Džomolungma on merepinnast kõige kõrgemal asuva tipuga mägi maailmas, selle kõrgus on 8848 meetrit.

Džomolungma päikesepaistes

FOTO: Tashi Sherpa / AP/Scanpix

Mäe tippu jõudsid esimeste inimestena 29. mail 1953  uusmeremaalane Edmund Hillary ja šerpa Tenzing Norgay.

Edmund Hillary ja Tenzing Norgay

FOTO: wikipedia.org

Tagasi üles