Iraanis leiti muumia, kes suure tõenäosusega on selle riigi kunagine šahh Reẕā Pahlavī (15. märts 1878 – 26. juuli 1944).
Video: Iraanis leitud muumia kuulub suure tõenäosusega endisele šahhile
Muumia leiti pealinna Teherani lõunaosas uue mošee ehitamise käigus, kuid kunagi asus selles piirkonnas šahhi haud, mis hävines pärast 1979. aasta revolutsiooni, teatab bbc.com.
Šahhi lapselaps Reza Kuruš Pahlavi, kes elab USAs Marylandis Potomacis, on veendunud, et tegemist on tema vanaisa muumiaga.
Iraani kultuuripärandi komitee on samuti seisukohal, et leiti kunagise šahhi jäänused, sest nende leidmispaik langeb kokku ta matmispaigaga.
Šahh Reẕā Pahlavī, kes sai võimule 1921. aasta riigipöördega, oli Pahlavīde dünastia rajaja. See dünastia valitses Iraanis alates 1925. aastast kuni 1979. aasta revolutsioonini.
Reẕā Pahlavīt peetakse Iraani moderniseerijaks, samas kritiseeritakse teda lääneliku omaksvõtmise ja inimõiguste eiramise tõttu.
Briti ja nõukogude võimud sundisid ta loobuma troonist oma poja Mohammad Reẕā Pahlavī kasuks ja ta suri kolm aastat hiljem, 1944. aastal Lõuna-Aafrikas.
Ta surnukeha palsameeriti ja maeti esmalt Egiptusse, kuid mõned aastad hiljem viidi Iraani Teherani, kuhu talle rajati suur mausoleum.
1979. aasta islamirevolutsiooniga, mille liider oli ajatolla Rūḩollāh Mūsavī Khomeynī, tõugati läänemeelne šahh Mohammad Reẕā Pahlavī võimult ja šahh Reẕā Pahlavī matmispaik hävitati.
Šahh Mohammad Reẕā Pahlavī läks 1979. aastal Egiptusse eksiili, kus ta suri 1980. aastal.