Eesti Muusikaauhinnad 2020

Video: Iraanis leitud muumia kuulub suure tõenäosusega endisele šahhile

Iraani šahh Reẕā Pahlavī (15. märts 1878 – 26. juuli 1944)

FOTO: Wikipedia.org

Iraanis leiti muumia, kes suure tõenäosusega on selle riigi kunagine šahh Reẕā Pahlavī (15. märts 1878 – 26. juuli 1944).

Muumia leiti pealinna Teherani lõunaosas uue mošee ehitamise käigus, kuid kunagi asus selles piirkonnas šahhi haud, mis hävines pärast 1979. aasta revolutsiooni, teatab bbc.com.

Iraani šahh Reẕā Pahlavī mõni aeg enne oma surma 1944. aastal

FOTO: wikipedia.org

Šahhi lapselaps Reza Kuruš Pahlavi, kes elab USAs Marylandis Potomacis, on veendunud, et tegemist on tema vanaisa muumiaga.

Iraani kultuuripärandi komitee on samuti seisukohal, et leiti kunagise šahhi jäänused, sest nende leidmispaik langeb kokku ta matmispaigaga.

Šahh Reẕā Pahlavī, kes sai võimule  1921. aasta riigipöördega, oli Pahlavīde dünastia rajaja. See dünastia valitses Iraanis alates 1925. aastast kuni 1979. aasta revolutsioonini.

Iraani šahh Reẕā Pahlavī

FOTO: akg-images / akg-images/Scanpix

Reẕā Pahlavīt peetakse Iraani moderniseerijaks, samas kritiseeritakse teda lääneliku omaksvõtmise ja inimõiguste eiramise tõttu.

Briti ja nõukogude võimud sundisid ta loobuma troonist oma poja Mohammad Reẕā Pahlavī kasuks ja ta suri kolm aastat hiljem, 1944. aastal Lõuna-Aafrikas.

Iraani šahh Mohammad Reẕā Pahlavī (1919 - 1980)

FOTO: wikipedia.org

Ta surnukeha palsameeriti ja maeti esmalt Egiptusse, kuid mõned aastad hiljem viidi Iraani Teherani, kuhu talle rajati suur mausoleum.

Šahh Reẕā Pahlavī mausoleum, mis hävitati 1979. aasta revolutsiooni järgselt

FOTO: wikipedia.org

1979. aasta islamirevolutsiooniga, mille liider oli  ajatolla Rūḩollāh Mūsavī Khomeynī, tõugati  läänemeelne šahh Mohammad Reẕā Pahlavī võimult ja šahh Reẕā Pahlavī matmispaik hävitati.

Ajatolla Rūḩollāh Mūsavī Khomeynī

FOTO: wikipedia.org

Šahh Mohammad Reẕā Pahlavī läks 1979. aastal Egiptusse eksiili, kus ta suri 1980. aastal.

Iraani šahh Mohammad Reẕā Pahlavī

FOTO: akg-images / Paul Almasy / akg-images/Scanpix

Tagasi üles