Roosilehe skandaali valguses: ülevaade avaliku elu tegelastest, kes vindisena autoroolist tabatud (11)

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Peeter Oja vabaneb Rahumäe politseijaoskonnast.
Peeter Oja vabaneb Rahumäe politseijaoskonnast. Foto: Erik Prozes

Eile lahvatas uudis, et legendaarne raadiohääl Allan Roosileht (59) tabati väidetavalt purjuspäi rooli tagant. Sedapuhku teeb Elu24 kiirülevaate avaliku elu tegelastest, kes alkoaurudest hoolimata samuti rooli taha on istunud.

Elu24-le teadaolevalt pidas politsei eile kinni diskori ja raadio Star FM saatejuhi Allan Roosilehe

Elu24-ga rääkinud politsei pressiesindaja Kerly Virk sõnas, et politsei pidas Koidula ja Faehlmanni tänava ristis kinni ebaadekvaatseid manöövreid teinud juhi. 

Kinnipidamisel selgus, et Hyundaid juhtinud 59-aastane mees on joobes.

Autot juhtinud isik viidi jaoskonda. Pressiesindaja sõnas, et juhi vastu alustati kriminaalmenetlust.

Raadiohääl Allan Roosileht.
Raadiohääl Allan Roosileht. Foto: Madis Sinivee

Kirjanik Kati Saara Vatmann juhtis 12.03.2019 kella viie ajal Rapla vallas Väljataguse külas alkoholijoobes olles mootorsõidukit Volkswagen Passat. Joobe suuruseks oli 2,86 promilli. 

Kirjanikku karistati 1 aasta ja 2 kuu pikkuse vangistusega, mis asendati 420 tunni üldkasuliku tööga, mille ta peab aasta jooksul ära tegema. Kohus võttis Vatmannilt viieks kuuks autojuhtimise õiguse, ta jääb ilma autost ning peab aasta jooksul hoiduma alkoholist. 

Kati Saara Vatmann
Kati Saara Vatmann Foto: Erlend Štaub

Poliitik Jaak Aab esines 17. aprillil 2018. aastal erakorralise avaldusega, kus tunnistas, et usaldas 11. märtsil Tartust koju sõitma asudes oma head enesetunnet, mis hiljem osutus ekslikuks. Minister ületas kiirust ning politsei tuvastas tal ka jääknähud. 

«Kahetsen juhtunut väga sügavalt ning ma ei püüa ennast kuidagi õigustada. Olen oma raske õppetunni saanud ning kutsun kõiki autojuhte vähimagi kahtluse korral mitte rooli istuma. Alkoholi tarvitamise tunnustega rooli istumine on vastutustundetu kõigi kaasliiklejate suhtes ning sellisele käitumisele puudub igasugune vabandus,» teatas Aab. 

Riigihalduse minister Jaak Aab teatas tagasiastumisest.
Riigihalduse minister Jaak Aab teatas tagasiastumisest. Foto: Liis Treimann

Näitleja Peeter Oja tunnistati 2017. aasta 1. septembril süüdi mootorsõiduki juhtimises joobeseisundis ja kohus mõistis talle karistuseks kuus kuud vangistust, millest ärakandmisele kuulus kolm kuud ja 28 päeva. Karistust vähendati, sest asi lahenes lühimenetluses. Lisakaristusena võttis kohus Ojalt kolmeks kuuks mootorsõiduki juhtimise õigus.

Peeter Oja vabaneb Rahumäe politseijaoskonnast.
Peeter Oja vabaneb Rahumäe politseijaoskonnast. Foto: Erik Prozes

Muusik Erich Krieger sattus skandaali eelmise aasta lõpus Tallinnas, kui ta 7. detsembril Nissaniga Järvevana poole sõitis ja oma kummalise sõidustiiliga kaasliiklejate tähelepanu pälvis. Politsei pressiesindaja Marie Aava ei kinnitanud toona ega lükanud Kriegeriga juhtunut ümber.

«Kuna sõiduk parkis ja juhti selle juures ei olnud, siis polnud võimalik kontrollida, kas inimene oli juhtinud autot alkoholi tarvitanuna. Sellises olukorras puudub politseinikel õigus inimese eluruumi siseneda, sest korra rikkumist ei esine. Eluruumi sisenemiseks on väga kindlad reeglid. Samas politsei möönab, et korrakaitsjad oleksid võinud koputada juhi uksele ning temaga vestelda,» sõnas Aava.

Erich Krieger
Erich Krieger Foto: «Kuuuurija»

Poliitik Priit Toobal tabati purjuspäi autoroolist 2017. aasta aprillis, ta kahetses joobnuna rooli istumist ning palus juhtunu pärast vabandust. 

Toobali joove ei olnud suur ja ta sai karistada väärteo korras.

Keskerakonna ekspeasekretär Priit Toobal, kes pärast poliitikast lahkumist astus matuseärisse.
Keskerakonna ekspeasekretär Priit Toobal, kes pärast poliitikast lahkumist astus matuseärisse. Foto: SANDER ILVEST/PM/SCANPIX BALTICS

2017. aasta suvel sõitis endine vormelipiloot Marko Asmer alkoholijoobes oma Mercedes-Benziga otsa Delice toidupoe parklas seisnud Toyotale. Seejärel parkis üks kodanik Asmeri auto kinni ja kutsus politsei. Politsei tabas Asmeri samas autoroolist. 

TRT01: MARKO ASMER :TARTU, EESTI, 03OCT08 - Marko Asmer demonstreeris Raadi liberajal auto elektroonilise stabiilsuskontrolli eeliseid.Pildil Marko Asmer.ma/Foto MARGUS ANSU POSTIMEES
TRT01: MARKO ASMER :TARTU, EESTI, 03OCT08 - Marko Asmer demonstreeris Raadi liberajal auto elektroonilise stabiilsuskontrolli eeliseid.Pildil Marko Asmer.ma/Foto MARGUS ANSU POSTIMEES Foto: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS

Tuntud näitleja ja koomik Henrik Normann tabati roolist kriminaalses joobes 2016. aasta veebruaris. Mees mõisteti kolmeks kuuks ja 29 päevaks tingimisi vangi. Normann ütles tegu kahetsedes: «Kui ma oleksin kaine olnud, siis ei oleks ma purjus peaga rooli istunud.»

Näitleja Henrik Normann
Näitleja Henrik Normann Foto: Sander Ilvest

Aastal 2013 tabati autoroolist jääknähtudega näitleja Märt Avandi. Mehele määrati selle eest trahv 300 eurot. 

Märt Avandi loeb raamatukogus muinasjuttu
Märt Avandi loeb raamatukogus muinasjuttu Foto: Mailiis Ollino/

2013. aastal pidas politsei autoroolist kinni joobetunnustega Viivi Sõnajala, kes keeldus alkomeetrisse puhumast, mistõttu viidi ta haiglasse kontrolli. Paar tundi hiljem pidas politsei tee peal kinni sama auto roolis olnud joobetunnustega Siiri Sõnajala, kes oli läinud oma õde koju viima.

Siiri sõnas toona, et tal mõõdeti joobeks 0,5 promilli ja rõhutas, et tegelikult ei istu nad iialgi alkoholi tarvitanult autorooli.

Viivi Sõnajalg
Viivi Sõnajalg Foto: KÜLLIKE ROOVÄLI/PM/SCANPIX BALTICS

Kirjanik ja talupidaja Kati Saara Vatmann tabati kriminaalses joobes autoroolist esmakordselt aastal 2011 ja järgmine kord aastal 2017 märtsikuus. Juhtunu uurimiseks alustati kriminaalmenetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb mootorsõiduki juhtimist joobeseisundis. See tähendab, et juhil pidi olema joove vähemalt üle 1,5 promilli.

Kati Saara Vatmann 
Kati Saara Vatmann Foto: Erlend Štaub

Kirjanik Kerttu Rakke tabati aastal 2011 autoroolist 2,3-promillise joobega ning talle mõisteti selle eest tingimisi vangistus. Karistus lühenes kolmandiku võrra lühimenetluse tõttu. Lõplikuks karistuseks jäi 1 kuu ja 7 päeva kolmeaastase katseajaga tingimisi. Samuti võeti kirjanikult kaheks kuuks ära sõiduki juhtimise õigus.

Kerttu Rakke
Kerttu Rakke Foto: Viktor Burkivski

Keegi neist pole aga ligilähedale jõudnud keskerakondlasest poliitiku Kalev Kallo saavutusele aastast 1999. 22. juulil sõitis Kallo Tallinna kesklinnas restoranist koju ja mõlkis oma Volvoga kolme tänavaserva pargitud autot. Tal tuvastati üliraske joove ehk 3,43 promilli. Kallo sai 4100 krooni trahvi ja jäi mõneks ajaks jalameheks. 

Kalev Kallo lahkub riigikogust ja läheb juhtima Tallinna linnavolikogu.
Kalev Kallo lahkub riigikogust ja läheb juhtima Tallinna linnavolikogu. Foto: Mihkel Maripuu
Tagasi üles