Kui mõtled seda, kuidas ma oma sugu korrigeerin, siis ma olen hormoonasendusravil ja varsti lähen ka rindade eemaldamise operatsioonile. Ootan, et saaksin soo juriidiliselt muuta.
Millised on üldse transsooliste inimeste murekohad Eestis?
Üks suurimaid probleeme on siiski see, et lähedased, töö- või koolikaaslased ei tunnista transsooliste inimeste sooidentiteeti. Eriti silmapaistev on see probleem mittebinaarsete sooidentiteetide esindajate seas ehk lihtsamalt öeldes nende seas, kes ei määratle end kindlalt ei mehe ega naisena. Inimesed, kes mittebinaarsete sooidentiteetidega pole lähedalt kokku puutunud, arvavad, et see on trend või mööduv nähtus ning ei võta mittebinaarseid inimesi tõsiselt.
Kuna transsoolisust peeti kaua aega vaimseks häireks, leidub siiani inimesi, kes ei tolereeri transsoolisi inimesi ega kohtle neid võrdväärsete ühiskonnaliikmetena. Ma arvan, et transsoolisuse kohta peaks olema rohkem eestikeelseid materjale ja Eesti transsooliste inimeste lugusid, mis lugejaid emotsionaalselt mõjutavad. Ainult nii saavad inimesed mõista, mis see transsoolisus tegelikult on, mitte vähese teadlikkuse tõttu liigitada seda vaimse häire või ebanormaalsuse alla.
Teiseks tekitab suuri raskusi see, et Eestis on soovähemustega seotud seadusandlus iganenud ja puudulik. Transsooliste inimeste jaoks on praegune määrusega reguleeritud sookorrigeerimisprotsess aeganõudev, ebaõiglane ning tarbetult keerukas, lisaks on sellest informatsiooni raske leida.
Inimeste suhtumine ja teadlikkus, kehtivad soonormid ja -stereotüübid ning kõrged riiklikud nõudmised juriidilise soo muutmisele on peamised märksõnad, mis transsooliste inimeste elus igapäevaselt probleemidega seotud on. Kuid ma arvan, et need pole paindumatud – järjepideva tööga transsooliste inimeste õiguste ja vajaduste eest võitlemisel on võimalik muuta Eesti ühiskonda teadlikumaks ja sallivamaks.