Lõuna-Aafrika Vabariigi Kaplinna ülikooli kosmoloogiaprofessor Peter Dunsby arvas, et tegi uue kosmilise leiu, kuid see osutus siiski meie süsteemi planeediks Marss.
Kosmoloog teatas Marsi leidmisest ?! (1)
Dunsby teatas oma uuest kosmilisest avastusest netiväljaandes Astronomers Telegram, mida astronoomid ja kosmologid kasutavad lühisõnumite edastamiseks, teatab Yle.
Professor teates oli, et leidis särava liikuva objekti Amburi tähtkujus asuva Trifiidi ja Laguuni udukogu juures.
Dunsby oli veendunud, et seal on midagi sellist, mida varem astronoomide poolt tähele pandud ei ole.
Udukogud on tähtedevahelisest tolmust, vesinikust, heeliumist ja ioniseeritud gaasidest koosnevad pilved, kus tekivad uued tähed.
Trifiidi udukogu ehk NGC 6514 ja Laguuni udukogu ehk NGC 6523 asub Amburi tähtkujus, olles Maast 5200 valgusaasta kaugusel.
Nii Trifiidi kui Laguuni udu on tähetekkepiirkond, udude keskel on noor hajusparv, mis kooneb paarikümnest kuni paarisajast tähest, mis on Maalt vaadatuna väga säravad.
«Minu vaadeldud ere objekt oli nähtav kogu vaatluse ajal. Edasised uuringud peaksid näitama, millega täpsemalt tegemist on,» teatas Dunsby sõnumis.
Dunsby kontrollis veelkord, mida ta Trifiidi ja Laguuni udukogu lähedal nägi ja taipas, et tegi vea, sest ta oli vaadanud hoopis meie süsteemi planeeti Marss, mis paistis kirkana.
Kosmoloog edastas 40 minutit pärast esimeset teadet uue teate, et tema «leitud» ergas objekt osutus meie planeedi naaberplaneediks Marsiks ja ta vabandab vea pärast.
Dunsby apsakas ei jäänud märkamata ja selle üle visati sotsiaalmeedias nalja, et see kosmoloog avastas Marsi.
Veel öeldi, et Marss on universumis vaid väike tolmukübe võrreldes suurte tähesüsteemide ja galaktikatega.
Kosmoloog kinnitas, et on edaspidi oma töös täpsem ja kontrollib uuritut mitu korda enne kui leiust teatab.
Marss on neljas planeet Päikesest, olles meie päikesesüsteemi üks väiksemaid planeete. Marss sai nime Vana-Rooma sõjajumala Marsi järgi ning seda hüütakse punaseks planeediks, sest planeedi pinnal olev raudoksiid annab sellele punase värvuse.
Marsi avastas itaalia astronoom Galileo Galilei 1610.