Pildid ja video: Lääne-Austraalias leiti ligi 132 aasta vanune pudelpostisõnum

19. sajandi pudel ja selles olnud dokument

FOTO: -/AFP/Scanpix

Austraalia lääneosa saare rannalt leiti pudelpost, mis tõenäoliselt on maailma vanim, samas oli selle sisu pisut pettumust valmistav.

Pruunis klaaspudelis olnud dokumendil on daatum 12. juuni 1886 ehk tegemist on ligi 132 aasta vanuse pudelpostiga, teatab The Guardian.

Pudelis olnud trükitud dokument

FOTO: -/AFP/Scanpix

Dokumendi kohaselt visati see pudel India ookeani Saksa laevalt Paula.

Pudelis olnud paberil ei palu meremehed eluga pääsemiseks abi ega jäta kallitega hüvasti, vaid tegemist oli trükitud vaatlusdokumendiga, mille abil jälgisid saksa mereuurijad hoovusi, tuult ja laevade teekonda.  Käsitsi olid kirjutatud laeva koordinaadid, daatum ja laeva nimi.

19. sajandi pudel ja selles olnud dokument

FOTO: -/AFP/Scanpix

Pudeli leidsid 21. jaanuaril Wedge’i saarel rannal jalutanud Tonya ja Kym Illman, kes olid seal koos pere ja sõpradega. Tonya Illmani sõnul arvas ta pudelit üles võttes, et keegi lohakas inimene on prügi randa jätnud ja ta otsustas selle ära koristada.

Tonya Illman näitamas leitud pudelit

FOTO: -/AFP/Scanpix

Tema ja ta mehe suureks üllatuseks oli tegemist 19. sajandist pärit pudeliga, mille lahtitegemisel paljastus vana dokument.  

Kym ja Tonya Illman oma leiuga

FOTO: -/AFP/Scanpix

Pudelis olnud dokument

FOTO: -/AFP/Scanpix

Nad viisid leiu Lääne-Austraalia muuseumi, et lasta sealsetel ekspertidel teha kindlaks, kas tegemist on autsentse dokumendiga ning ilmnes, et on.

1886. aastast pärit pudelsõnum

FOTO: -/AFP/Scanpix

Muuseumi merekuraator Ross Anderson kontakteerus Saksa ja Hollandi kolleegidega saades kinnituse, et tegemist on autsentse meredokumendiga, mille kohta on olemas arhiiviandmed.

Ekspertide hinnangul jõudis India ookeani kaguosas Saksa laevalt 1886. aastal visatud pudelpost 950 kilomeetri kaugusele Austraalia läänerannikule umbes ühe aastaga, mattudes seal liiva ja oodates leidjaid.

Lääne-Austraaliast leitud pudelpost

FOTO: -/AFP/Scanpix

Saksa mereuurijad kasutasid pudelposti uurimisprojektis, mis kestis 69 aastat. Nüüdseks on leitud 662 sellist dokumendiga pudelit, eelmine selline leiti 1934. aasta jaanuaris Taani rannalt.

Austraalia paar leidis Wedge'i saare rannalt 19. sajandi pudelposti

FOTO: -/AFP/Scanpix

Eelmine maailma kõige vanem pudelpost on Guinnessi rekordite raamatu kohaselt 108-aastane.

Sotsiaalmeedias kommenteeriti, et meremehed oleks võinud olla humoorikamad ja lisada ametlike dokumentide juurde mõne kummalise palve, näiteks et nad soovivad naiste aktipilte.

«19. sajandil ei oleks kindlasti kasutatud sõna «aktipilt», vaid oleks pikalt seletatud, et tahetakse pilti, millel on naine peaaegu riieteta,» teatas üks Twitteri kasutaja.  

Pudelileidu saab järgneva kahe aasta jooksul näha Lääne-Austraalia meremuuseumis Perthis.

Kym ja Tonya Illman andsid leitud pudeli koos dokumendiga Perthis asuvale meremuuseumile

FOTO: -/AFP/Scanpix

Pudel, mille sees oli mereuurijate dokument

FOTO: -/AFP/Scanpix

Tagasi üles