Prantsuse teadusuuringute keskuse (CNRS) teadlaste sõnul said nad kinnitust oletusele, et Gliese 581 punase kääbustähe ümber liikuv eksoplaneet Gliese 581d võib olla eluks sobilik.
Eksoplaneet Gliese 581d võib eluks sobilik olla
See planeet asub Maast 20 valgusaasta kaugusel, edastab AFP.
Varem arvati, et see mitme Maa suurune planeet on liiga madalate temperatuuridega, et vesi seal vedelas olekus olla saaks. Nüüd aga tõendati arvutisimulatsioonide abil, et selle planeedi pinnal olevad temperatuurid võivad olla üle nullkraadi ning seda üsna mitmes paigas.
Simulatsioonide aluseks võeti selle planeedi atmosfääris sisalduv.
Uuring näitas, et Gilese 581d atmosfääris on kaks korda vähem süsinikdioksiidi kui Maa atmosfääris. Kuid isegi see väike kogus süsinikdioksiidi on piisav, et pinnatemperatuur oleks plusspoolel.
Arvutimudelil on ära toodud erinevate värvide abil, kus Gliese 581d planeedil võib kõrgem ja kus madalam temperatuur olla.
«Esimest korda näitas atmosfäärimudel, et eksoplaneet võib eluks kõlblik olla. Ka on kõik ühel meelel, et see planeet tõesti olemas on,» lausus astronoom Robin Woodsworth.
Woodsworthi arvates võib Gliese 581d veel palju sensatsioonilist pakkuda.
«Tegemist on planeediga, mis on Maale võrdlemisi lähedal. Järgmise põlvkonna teleskoopide abil asume sealt elu märke otsima,» jätkas astronoom.